Episodes

First
Broadcast
Comments
20070219

Including at 7.00am

J Strauss II: Voices of Spring

Vienna Philharmonic Orchestra

Carlos Kleiber (conductor)

Handel: Suite in E, HWV 430

Murray Perahia (piano)

Wagner, arr. Kenton: Ride of the Valkyries

Stan Kenton and His Orchestra

8.30am

Haydn: Trumpet Concerto

Thomas Stevens (trumpet)

Los Angeles Philharmonic Orchestra

Zubin Mehta (conductor)

Ravel: Alborado del gracioso

SWR Stuttgart Radio Symphony Orchestra

Sergiu Celibidache (conductor)

Mozart: Laudate Dominum (Vesperae solennes, K339)

Lucia Popp (soprano)

Ambrosian Singers

Leslie Pearson (organ)

English Chamber Orchestra

Georg Fischer (conductor)

20070220

Including at 7.00am

Gliere: Russian Sailor's Dance (The Red Poppy)

Hollywood Bowl Symphony Orchestra

Felix Slatkin (conductor)

Telemann: Flute Quartet in G

Musica Antiqua Köln

Reinhard Goebel (director)

Gershwin: Bess you is my woman now (Porgy and Bess)

Isaac Stern (violin)

Columbia Symphony Orchestra

Milton Katims (conductor)

8.30am

Monteverdi: Zefiro torna

Nigel Rogers, Ian Partridge (tenors)

Christopher Keyte (bass)

Jürgen Jürgens (director)

Thomas Canning: Fantasy on a Hymn Tune

Indianapolis Symphony Orchestra

Raymond Leppard (conductor)

Mendelssohn: On Wings of Song

Victoria de los Angeles (soprano)

Sinfonia of London

Rafael Frühbeck de Burgos (conductor)

20070221

Including at 7.00am

Bach: Concerto in Dm, BWV 1063

Robert, Gaby and Jean Casadesus (pianos)

Philadelphia Orchestra

Eugene Ormandy (conductor)

Delibes: Coppélia (Act I excerpts)

Rotterdam Philharmonic Orchestra

David Zinman (conductor)

Grieg: Album-leaf; Melody (Lyric Pieces, Op 47 Nos 2,3)

Emil Gilels (piano)

8.30am

Haydn: Symphony No 46

Polish Chamber Orchestra

Jerzy Maksymiuk (conductor)

Brahms: Deutsche Volkslieder (selection)

Elisabeth Schwarzkopf (soprano)

Dietrich Fischer-Dieskau (baritone)

Gerald Moore (piano)

Chopin, arr. Wilhelmj: Nocturne in D flat, Op 27 No 2

Michael Rabin (violin)

Leon Pommers (piano)

20070222

From 7.00am

Lehar: Waltzes (The Count of Luxemburg)

Boston Pops Orchestra

Arthur Fiedler (conductor)

Mozart: Ch'io mi scordi di te?

Elly Ameling (soprano)

English Chamber Orchestra

Edo de Waart (conductor)

Gabrieli: Canzon on the 9th tone for 12 parts

Edward Tarr Brass Ensemble

Gabrieli Consort La Fenice

Vittorio Negri (conductor)

From 8.30am

Rossini: Il Turco in Italia (overture)

Orpheus Chamber Orchestra

Myslivicek: Sinfonia in G

Concerto Köln

Werner Erhardt (conductor)

Reicha: Trios, Op 93

Zdenek Tyslar, Bedrich Tyslar (horn)

Frantisek Herman (bassoon)

20070223

Including at 7.00am

Saint-Saens: Marche militaire française

Detroit Symphony Orchestra

Paul Paray (conductor)

Handel: Solomon (excerpts)

Academy of St Martin in the Fields

Kenneth Sillito (conductor)

Mendelssohn: The Fair Melusina

Royal Philharmonic Orchestra

Thomas Beecham (conductor)

8.30am

Vivaldi: Concerto in Gm, RV 331

Giuliano Carmignola (violin)

Venice Baroque Orchestra

Andrea Marcon (director)

Beethoven: Adelaide

Jussi Bjorling (tenor)

Harry Ebert (piano)

Ibert: Escales

Philadelphia Orchestra

Eugene Ormandy (conductor)

20070226

Including at 7.00am:

Monteverdi: Exulta filia Sion

Emma Kirkby (soprano)

Consort of Musicke

Anthony Rooley (director)

Svendsen: Variations on a Norwegian Folk Tune

Royal Philharmonic Orchestra

Per Dreier (conductor)

Mendelssohn: War March of the Priests (Atalie)

Boston Pops Orchestra

Arthur Fiedler (conductor)

8.30am

Mondonville: Sonata in C, Op 3 No 4

Les Musiciens du Louvre

Marc Minkowski (conductor)

Schumann: 3 Romances, Op 94

Paul Meyer (clarinet)

Eric le Sage (piano)

Chopin: Polonaise in F sharp m, Op 44

Lazar Berman (piano)

20070227

Including at 7.00am:

Wolf-Ferrari: Overture (La dama boba)

Academy of St Martin in the Fields

Neville Marriner (conductor)

Schubert, trans. Liszt: Valse-Caprice, S427

Gidon Kremer (violin)

Oleg Maisenberg (piano)

Mussorgsky: Dawn over the Moscow River (Khovanschina)

Cleveland Orchestra

George Szell (conductor)

8.30am

Lalo: Presto (Norwegian Rhapsody)

Monte Carlo Opera Orchestra

Paul Paray (conductor)

Vivaldi: Concerto in C, RV 532

Takashi and Silvia Ochi (mandolins)

Paul Kuentz Chamber Orchestra

Paul Kuentz (conductor)

Franck: Symphonic Variations

Alicia de Larrocha (piano)

London Philharmonic Orchestra

Rafael Fruhbeck de Burgos (conductor)

20070228

Including at 7.00am:

Waldteufel: Skaters' Waltz

Philharmonia Orchestra

Herbert von Karajan (conductor)

CPE Bach: Symphony in C, Wq 182 No 3

English Concert

Trevor Pinnock (director)

Rossini: Overture (The Italian Girl in Algiers)

Heidelberg Symphony Orchestra

Thomas Fey (conductor)

8.30am

Schubert: Romanza (Rosamunde)

Anne Sofie von Otter (mezzo)

Chamber Orchestra of Europe

Claudio Abbado (conductor)

Brahms: Scherzo, Op 4

Wilhelm Kempff (piano)

Bach, arr. Ormandy: Toccata, Adagio and Fugue, BWV 564

Philadelphia Orchestra

Eugene Ormandy (conductor)

20070301

Including at 7.00am:

Korngold: Military March

Hamburg State Philharmonic Orchestra

Ingo Metzmacher (conductor)

D Scarlatti: Sonatas: Kk450; Kk544; Kk545

Andras Schiff (piano)

Beethoven: Contredanses

Berlin Philharmonic Orchestra

Lorin Maazel (conductor)

8.30am

Delius: In a Summer Garden

Philadelphia Orchestra

Eugene Ormandy (conductor)

Chopin: Nocturne in B, Op 62 No 1

Claudio Arrau (piano)

Bach: Brandenburg Concerto No 6

Marlboro Festival Orchestra

Pablo Casals (conductor)

20070302

Including:

7.00am

Bach: Prelude and Fugue, BWV846/7 (Das Wolhtemperierte Klavier)

Samuel Feinberg (piano)

Respighi: Spring (Botticelli Pictures)

Prague Chamber Orchestra

Petr Skvor (conductor)

Rameau: Les trendres plaintes; Les cyclopes

Sergio and Odair Assad (guitars)

8.30am

Smetana: Am Seegestade

Jitka Cechova (piano)

Kats-Chernin: Green Leaf; Eliza's Aria (Wild Swans)

Jane Sheldon (soprano)

Tasmanian Symphony Orchestra

Ola Rudner (conductor)

Brahms: Alto Rhapsody

Christa Ludwig (mezzo)

Philharmonia Orchestra

Otto Klemperer (conductor)

20070305

Including:

7.00am

Weinberger: Polka and Fugue (Schwanda the Bagpiper)

Chicago Symphony Orchestra

Fritz Reiner (conductor)

Cherubini: Sonata No 2

Barry Tuckwell (horn)

Academy of St Martin in the Fields

Neville Marriner (conductor)

Chabrier: Souvenirs de Munich

Pierre Barbizet, Jean Hubeau (piano duet)

8.30am

Mozart: Duo in G, K423

Igor Oistrakh (violin)

David Oistrakh (viola)

Arne: Alfred (Overture)

Philharmonia Baroque Orchestra

Nicholas McGegan (conductor)

Villa-Lobos: A Prole do Bebe

Nelson Freire (piano)

20070306

Including:

7.00am

Mozart: Lucio Silla (Overture)

London Symphony Orchestra

Peter Maag (conductor)

Johann Christian Bach: Sinfonia No 6 in B flat for 2 clarinets, 2 horns and 2 bassoons

London Wind Soloists

Chopin: Introduction and Polonaise in C

Maurice Gendron (cello)

Peter Gallion (piano)

8.30am

Handel: O sleep, why dost thou leave me (Semele)

Robert White (tenor)

City of London Baroque Soloists

Ivor Bolton (conductor)

Puccini: Cristantemi

Berlin Radio Symphony Orchestra

Riccardo Chailly (conductor)

Massenet: Le Cid

Israel Philharmonic Orchestra

Jean Martinon (conductor)

20070307

Including:

7.00am

Vivaldi: L'Olimpiade (Overture)

Freiburg Baroque Orchestra

Thomas Hengelbrock (conductor)

Smetana: Vltava (Ma Vlast)

RCA Victor Symphony Orchestra

Leopold Stokowski (conductor)

Handel: Concerto grosso in Bm, Op 6 No 12

Academy of St Martin in the Fields

Iona Brown (conductor)

8.30am

Mozart: Andante and Rondo in D

Albrecht Mayer (oboe)

Mahler Chamber Orchestra

Claudio Abbado (conductor)

Sibelius: Hostkvall

Soile Isokowski (soprano)

Helsinki Philharmonic Orchestra

Leif Segerstam (conductor)

Ravel: Rapsodie espagnole

SWR Stuttgart Radio Symphony Orchestra

Sergiu Celibidache (conductor)

20070308

Including at 7.00am

Benda: Sinfonia No 4 in F

Czech Chamber Philharmonic Orchestra

Vojtech Spurny (director)

Glazunov: Stenka Razin

Suisse Romande Orchestra

Ernest Ansermet (conductor)

Mozart: Ach, ich liebte ..... (Die Entfuhrung aus dem Serail)

Anna Moffo (soprano)

Philharmonia Orchestra

Alceo Galliera (conductor)

8.30am

Berlioz: Roman Carnival Overture

Detroit Symphony Orchestra

Paul Paray (conductor)

Wagner: Forest Murmurs (Siegfried)

Los Angeles Philharmonic Orchestra

Erich Leinsdorf (conductor)

Hovhaness: Symphony No 2 (Mysterious Mountain)

American Composers Orchestra

Denis Russell Davies (conductor)

20070309

Including:

7.00am

Beethoven: King Stephen (Overture)

Cleveland Orchestra

George Szell (conductor)

Crusell: Introduction and Variations on a Swedish Drinking Song

Kullervo Kojo (clarinet)

Finnish Radio Symphony Orchestra

Jukka-Pekka Saraste (conductor)

Handel: Suite No 2 in F

Garrick Ohlsson (piano)

8.30am

Johann Strauss II: Artist's Life

Hollywod Bowl Symphony Orchestra

Felix Slatkin (conductor)

Dusek: Symphony in C

Czech Chamber Philharmonic Orchestra

Vojtech Spurny (conductor)

Chabrier: Espana

Spanish RTV Symphony Orchestra

Igor Markevitch (conductor)

20070319

Including at 7.00am

CPE Bach: Sonata in G, Wq 62 No 19

Mikhail Pletnev (piano)

Rossini: Ballet music from William Tell

New Philharmonia Orchestra

Charles Mackerras (conductor)

Purcell: Rejoice in the Lord alway

James Bowman (countertenor)

Nigel Rogers (tenor)

Max van Egmond (bass)

King's College Choir

Leonhardt Consort

Gustav Leonhardt (director)

8.30am

Handel: Concerto grosso in G, Op 3 No 3

Academy of Ancient Music

Richard Egarr (director)

Schubert arr. Liszt: Standchen

Murray Perahia (piano)

Beethoven: Leonore Overture No 3

London Symphony Orchestra

Antal Dorati (conductor)

20070320

Including at 7.00am:

Ravel: Alborada del Gracioso

Dinu Lipatti (piano)

Weber: Andante e Rondo Ungarese, Op 35

Bernard Garfield (bassoon)

Philadelphia Orchestra

Eugene Ormandy (conductor)

Couperin: Le tic toc choc ou les maillotins; Bruit de guerre

Alexandre Tharaud (piano)

8.30am

Bach: Concerto in A minor, BWV 1041

Richard Tognetti (violin)

Australian Chamber Orchestra

Chopin: Andante Spianato and Grand Polonaise Brillante, Op 22

Emmanuel Ax (piano)

Sibelius: Valse triste

Royal Philharmonic Orchestra

Thomas Beecham (conductor)

20070321

Including at 7.00am:

Borodin: Polovtsian March

Chicago Symphony Orchestra

Fritz Reiner (conductor)

Bach: Sheep May Safely Graze

Leon Fleisher (piano)

Arvo Part: I Am the True Vine

The Pro Arte Singers

Paul Hillier (director)

8.30am

Gimenez: Intermezzo (La boda de Luis Alonso)

Dresden Philharmonic Orchestra

Rafael Fruhbeck de Burgos (conductor)

Gluck: Ballet music from Act 2, Don Juan

Academy of St Martin in the Fields

Neville Marriner (conductor)

Borodin: Polovtsian Dances

USSR TV and Radio Large Chorus

USSR Symphony Orchestra

Evgeny Svetlanov (conductor)

20070322

Including at 7.00am

Bizet: Jeux d'enfants

French National Orchestra

Jean Martinon (conductor)

Mozart: Ach, ich fuhl's, es ist verschwunden (Act 2, The Magic Flute)

Dorothea Roschmann (Pamina)

Mahler Chamber Orchestra

Claudio Abbado (conductor)

Telemann: Concerto for trumpet, two oboes and orchestra

Sergai Nakariakoff (trumpet)

Linda Strommen, Thomas Tempell (oboe)

The Saint Paul Chamber Orchestra

Hugh Wolff (conductor)

8.30am

Schumann: Adagio and Allegro, Op 70

Antonio Meneses (cello)

Gérard Wyss (piano)

Lully: Dances from the Cassel Manuscript

La Simphonie du Marais

Hugo Reyne (director)

Haydn: Piano Concerto No 4 in G

Norwegian Chamber Orchestra

Leif Ove Andsnes (piano/director)

20070323

Including at 7.00am

Hérold: Overture (Zampa)

Detroit Symphony Orchestra

Paul Paray (conductor)

Vivaldi: Concerto in G, RV 102

Wilbert Hazelzet (flute)

Musica Antiqua Koln

Reinhard Goebel (director)

Chopin: Polonaise in A flat, Op 53 (Eroica)

Maurizio Pollini (piano)

8.30am

Fauré: Masques et Bergamasques

Swiss Romande Orchestra

Ernest Ansermet (conductor)

Lassus: In principio erat verbum

De Labyrintho

Walter Testolin (director)

Mozart: Symphony No 33 in B flat, K319

English Chamber Orchestra

Colin Davis (conductor)

20070326

Including at 7.00am

Nicolai: Overture (The Merry Wives of Windsor)

Vienna Philharmonic Orchestra

Carlos Kleiber (conductor)

Piazzolla: Chant et Fugue

Giora Feidman (clarinet)

Pforzheim Chamber Orchestra

Vladislav Czarnecki (conductor)

Handel: Concerto grosso in D, HWV 323

Academy of Ancient Music

Andrew Manze (director)

8.30am

Tchaikovsky: Music from The Nutcracker

Philadelphia Orchestra

Eugene Ormandy (conductor)

Nielsen: Springtime in Funen

Odense Symphony Orchestra

Tamas Veto (conductor)

Bach arr. Malloch: The Art of Fugue

Ensemble of 40

Lucas Foss (conductor)

20070327

Including at 7.00am

Dvorak: Bagatelles (Op 47)

Julliard String Quartet

Scarlatti: Sonata in F

Fernando Valenti (harpsichord)

Faure: Elegie

Janos Starker (cello)

Philharmonia Orchestra

Walter Susskind (conductor)

8.30am

Pisendel: Concerto in D

Freiburg Baroque Orchestra

Gottfried von der Goltz (conductor)

Berio/Boccherini: Ritirata notturna di Madrid

Milan Symphony Orchestra

Riccardo Chailly (conductor)

Berwald: Overture to Estrella de Soria

Swedish Radio Symphony Orchestra

Roy Goodman (conductor)

20070328

Including at 7.00am

Handel: Concerto grosso in B flat

Berlin Philharmonic Orchestra

Herbert von Karajan (conductor)

Lauridsen: O Magnum Mysterium

Polyphony

Stephen Layton (conductor)

Liszt: Transcendental Studies

Lazar Berman (piano)

8.30am

Dvorak: The Golden Spinning Wheel, Op 109

Czech Philharmonic Orchestra

Zdenek Chalabala (conductor)

Anon: La guirnalda de rosas

Hesperion XXI

Jordi Savall (director)

Scheidt: Battle Suite

Philip Jones Brass Ensemble

20070329

From 7.00am

Dvorak: Othello Overture

Berlin Philharmonic Orchestra

Claudio Abbado (conductor)

Bach: Sinfonia from Cantata, BWV 29

Olivier Latry (organ)

Liszt: The Sermon to the Birds

Rotterdam Philharmonic Orchestra

James Conlon (conductor)

From 8.30am

Gibbons: What is our life?

The Consort of Musicke

Anthony Rooley (conductor)

Strauss: Concerto No 1 in E flat

Hermann Baumann (horn)

Leipzig Gewandhaus Orchestra

Kurt Masur (conductor)

Purcell, arr. Gordon: Dido and Aeneas

Respectable Groove

20070330

From 7.00am

Telemann: Concerto in Em

Musica Antiqua Koln

Reinhard Goebel (director)

Stanford: Songs of the sea

Benjamin Luxon (baritone)

Bournemouth Symphony Orchestra

Norman Del Mar (conductor)

Chopin: Waltz in A flat (Op 34, No 1)

Jose Iturbi (piano)

From 8.30am

Chadwick: Symphonic Sketch No 1

Eastman-Rochester Orchestra

Howard Hanson (conductor)

Wolf: Morike-Lieder

Juliane Banse (soprano)

Deutsche Symphonie-Orkester Berlin

Kent Nagano (conductor)

Grainger: Over the hills and far away

United States Marine Band

20070402

From 7.00am

Dvorak: Allegro con moto from Legends, Op 59

Prague Chamber Philharmonic Orchestra

Jiri Belohlavek (conductor)

Haydn: Vollendet ist das grobe Werk; Zu dir, o Herr, blickt alles auf (The Creation)

Jeannette can Dijck (soprano)

Peter Schreier (tenor)

Theo Adam (bass)

Gurzenich Orchestra and Choir of Cologne

Gunter Wand (conductor)

Debussy: La Cathedrale engloutie (Preludes Book I)

Jacques Rouvier (piano)

From 8.30am

Walther: Concerto in A

Janos Sebestyen (organ)

Mascagni: Agnus Dei (Messa di Gloria)

Stefano Secco (tenor)

Cosimo Diano (baritone)

Tolzer Knaben Children's Choir

St Petersburg Chamber Choir

Optina Pustyn Choir

I Solisti Veneti

Claudio Scimone (conductor)

Borodin, orch. Glazunov: Reverie, Serenade and Finale (Petite Suite)

State Symphony Orchestra of Russia

Evgeny Svetlanov (conductor)

20070403

From 7.00am

Handel: Gloria Patri, et Filio (Dixit Dominus)

Balthasar Neumann Chor

Balthasar Neumann Ensemble

Thomas Hengelbrock (conductor)

Bach: Concerto for Piano and Orchestra No 7 in Gm

Glenn Gould (piano)

Columbia Symphony Orchestra

Vladimir Golschmann (conductor)

Piazzolla: Estaciones Portena No 1

Roberto Daris (accordion)

Trieste String Trio

From 8.30am

Mozart: Notturno for four orchestras

London Symphony Orchestra

Peter Maag (conductor)

Lully: Suite de pieces

Shura Cherkassky (piano)

Respighi: Feste Romane

Dallas Symphony Orchestra

Eduardo Mata (conductor)

20070404

From 7.00am

Araujo: Si el Amor se quedare dormido

Bolivian Soloists

Florilegium

Bach: Double Concerto in Cm

Hans Peter Westermann (oboe)

Mary Utiger (violin)

Camerata Koln

Chopin: Fantasie-Impromptu in C sharp minor

O Duo

From 8.30am

Copland: John Henry, A Railroad Ballad

SWR Radio Symphony Orchestra

Jiri Starek (conductor)

Reger: Ballet Suite, Op 130

Bamberg Symphony Orchestra

Horst Stein (conductor)

Mozart: Violin Concerto No 4 in D

Jascha Heifetz (violin)

New Symphony Orchestra of London

Malcolm Sargent (conductor)

20070405

From 7.00am

Storace: Ciaccona

Jory Vinikour (harpsichord)

Mendelssohn-Bartholdy: Capriccio Brillant, Op 22

Sergei Edelmann (piano)

Bamberg Symphony Orchestra

Claus Peter Flor (conductor)

Rossini: Torvaldo e Dorliska Overture

National Philharmonic Orchestra

Riccardo Chailly (conductor)

From 8.30am

Glazunov: Wedding March, Op 21

Bavarian Radio Symphony Orchestra

Neeme Jarvi (conductor)

Haydn: Symphony No 70 in D

Esterhazy Orchestra

David Blum (conductor)

Holst: Egdon Heath

London Symphony Orchestra

Andre Previn (conductor)

20070406

From 7.00am

Throughout the day, as part of its celebration of the centenary of WH Auden, Radio 3 broadcasts Horae Canonicae, his sequence of poems contemplating Good Friday through the seven offices of the monastic day. At approximately its proper hour, each piece is introduced by the Archbishop of Canterbury, Rowan Williams, and read by Tom Durham. For Lauds, the first office, Auden has written a song heralding the new day, its solitude and company.

Locatelli: Introduttione 1 (6 Introduttione Teatrali)

Freiburg Baroque Orchestra

Thomas Hengelbrock (conductor)

Smetana: 2 Czech Dances

Jan Novotny (piano)

Heino Eller: Lyrical Suite

Tallinn Chamber Orchestra

Tonu Kaljuste (conductor)

From 8.30am

Liszt: Grand Galop Chromatique

Gyorgy Cziffra (piano)

WH Auden: Horae Canonicae - Prime

Introduced by the Archbishop of Canterbury, Rowan Williams, and read by Tom Durham

Bach: Goldberg Variation XXV for String Trio

Julian Rachlin (violin)

Nobuko Imai (viola)

Mischa Maisky (cello)

Mendelssohn: Piano Concerto No 1 in Gm

Andras Schiff (piano)

Bayerisches Runfunks Symphony Orchestra

Charles Dutoit (conductor)

20070409

From 7.00am

Johan Jacob Walter: Sonata in G (Imitation of the Cuckoo)

Musica Antiqua Koln

Reinhard Goebel (director)

Rossini: Siege of Corinth Overture

Academy of St Martin in the Fields

Scarlatti: Sonata in Fm; Sonata in Cm

Pierre Hantai (harpsichord)

From 8.30am

Glazunov: Scenes de ballet (selection)

Minnesota Orchestra

Edo de Waart (conductor)

Baldessare Donato: Dolce mio ben

Alfred Deller (counter-tenor)

Desmond Dupre (lute)

Debussy: Fetes (Nocturnes)

Detroit Symphony Orchestra

Paul Paray (conductor)

20070410

From 7.00am

Schubert: Morgengruss; Mein! (Die Schone Mullerin)

Ian Partridge (tenor)

Jennifer Partridge (piano)

Andre Campra: Requiem (Introit)

Les Arts Florissants

William Christie (conductor)

Torelli: Trumpet Concerto in D

Maurice Andre (trumpet)

English Chamber Orchestra

Charles Mackerras (conductor)

From 8.30am

Turina: Rapsodia sinfonica, Op 66

Alicia de Larrocha (piano)

London Philharmonic Orchestra

Rafael Frubeck de Burgos (conductor)

Kabalevsky: The Comedians, Op 26

RCA Victor Symphony Orchestra

Kiril Kondrashin (conductor)

Boyce: Symphony No 5 in B flat

Menuhin Festival Orchestra

Yehudi Menuhin (conductor)

20070411

Including at 7.00am:

Bach: Prelude and Fugue in G, BWV 541

Laubin Brass Ensemble

Jeno Hubay: The Waters of Maros (Scenes de la csarda), Op 18

Hagai Shaham (violin)

Arnon Erez (piano)

Anon: Folia; Ciaccona

L'Arpeggiata

Christine Pluhar (conductor)

8.30am

Josef Strauss: Waltz (Music of the Spheres, Op 235)

Vienna Philharmonic

Rudolf Kempe (conductor)

Lassus: O mors quam amara est

Pro Cantione Antiqua

Rimsky-Korsakov: Marriage Feast and Lamentable End of King Dodon (Le coq d'or)

London Symphony Orchestra

Antal Dorati (conductor)

20070412

From 7.00am

Sibelius: Sonatina in E, Op 67, No 2

Glenn Gould (piano)

Telemann: Concerto in Am for 2 recorders

Camerata Koln

Ravel: Pavane pour une infante defunte

London Symphony Orchestra

Pierre Monteux (conductor)

From 8.30am

Falla: El Sombrero de tres picos (Suite No 1)

Royal Philharmonic Orchestra

Artur Rodzinski (conductor)

Gluck: Che faro senza Euridice (Orfeo ed Euridice)

Grace Bumbry (soprano)

Berlin Radio Symphony Orchestra

Janos Kulka (conductor)

Elgar: Froissart, Op 19

New Philharmonia Orchestra

John Barbirolli (conductor)

20070413

Including at 7.00am:

Boccherini: Symphony No 19 in D

Tafelmusik

Jeanne Lamon (director)

Butterworth: On the Banks of Green Willow

London Philharmonic Orchestra

Adrian Boult (conductor)

Boildieu: Viens gentille dame (La dame blanche)

Fritz Wunderlich (tenor)

Bavarian State Orchestra

Hans Muller-Kray (conductor)

8.30am

Haydn: Divertimento (Feldparthie) in B flat, No 43

Consortium Classicum

Ravel: Suite No 2 (Daphnis et Chloe)

Los Angeles Philharmonic Orchestra

Erich Leinsdorf (conductor)

Joseph Martin Kraus: Ballet from Soliman II

Concerto Koln

Sarband

20070430

Including at 7.00am:

Rodrigo: Canconeta

Augustin Leon Ara (violin)

Academy of St Martin in the Fields

Neville Marriner (conductor)

Moore: Tis the last rose of summer

Robert White (tenor)

Samuel Sanders (piano)

Bach arr. Mozart: Fugue

Hagen Quartet

8.30am

Smetana: Polka

Jan Novotny (piano)

Wolf-Ferrari: Overture (Susanna's Secret)

Philharmonia Orchestra

Charles Mackerras (conductor)

Moszkowski: Spanish Dances

London Symphony Orchestra

Ataulfo Argenta (conductor)

20070501

Including at 7.00am:

Handel: Concerto grosso in A minor, Op 6 No 8

Academy of St Martin in the Fields

Iona Brown (conductor)

Piazzolla: Chin chin

Soledad

Strauss: Delirien

Cleveland Orchestra

George Szell (conductor)

8.30am

Vaughan Williams: Serenade to Music

New York Philharmonic Orchestra

Leonard Bernstein (conductor)

Dvorak: Intermezzo

The Nash Ensemble

Faure: Dolly Suite

French National Radio Orchestra

Thomas Beecham (conductor)

20070502

Including at 7.00am:

Benjamin: Jamaican Rumba

Hollywood Bowl Symphony Orchestra

Carmen Dragon (conductor)

Bach: Concerto in A minor, K1065

Munich Bach Orchestra

Karl Richter (conductor)

Tchaikovsky: Romeo and Juliet

London Symphony Orchestra

Antal Dorati (conductor)

8.30am

Mozart: Rondo in A, K386

Pascal Roge (piano)

Indianapolis Symphony Orchestra

Raymond Leppard (conductor)

Sibelius: Two Humoresques

David Oistrakh (violin)

USSR Radio Large Symphony Orchestra

Gennadi Rozhdestvensky (conductor)

Prokofiev: The Love for Three Oranges

London Symphony Orchestra

Antal Dorati (conductor)

20070503

Including at 7.00am:

Bizet: Overture (Patrie)

Detroit Symphony Orchestra

Paul Paray (conductor)

Liszt: Hungarian Rhapsody No 10

Charles Rosen (piano)

Finzi: Introit

London Philharmonic Orchestra

Adrian Boult (conductor)

8.30am

Simpson: April (The Months)

Sonnerie

Monica Huggett (director)

Gorecki: Totus tuus

King's Singers

Poulenc: Violin Sonata

Josef Suk (violin)

Jan Panenka (piano)

20070504

Including at 7.00am:

Chabrier: Gwendoline Overture

Toulouse Capital Orchestra

Michel Plasson (conductor)

Mozart: Ballet (Idomeneo)

Les Musiciens du Louvre

Marc Minkowski (conductor)

Glazunov: Interludium in modo antico

Fine Arts Quartet

8.30am

Mendelssohn: Trumpet Overture

London Symphony Orchestra

Claudio Abbado (conductor)

Granados: Intermezzo

Chicago Symphony Orchestra

Fritz Reiner (conductor)

Wagner: Im Treibhaus

Southwest German Radio Vocal Ensemble, Stuttgart

Marcus Creed (conductor)

20070507

Including at 7.00am:

Ives orch. William Schuman: Variations on America

Los Angeles Philharmonic Orchestra

Zubin Meta (conductor)

Horowitz: Variations on a Theme from Bizet's Carmen

Vladimir Horowitz (piano)

Schubert: Psalm 23 (Gott ist mein hirt, D706)

Stuttgart Chamber Choir

Frieder Bernius (conductor)

8.30am

Giordano: Colpito qui m'avete (Andrea Chenier)

Giuseppe di Stefano (tenor)

Zurich Tonhalle Orchestra

Franco Patane (conductor)

Rameau: Nouvelles suites de pieces de clavecin

Trevor Pinnock (harpsichord)

Delibes: Les Chasseresses, Intermezzo and Divertissement pizzicato (Sylvia)

Philharmonia Orchestra

Robert Irving (conductor)

20070508

Including at 7.00am:

Boyce: Symphony No 1 in B flat

I Solisti di Zagreb

Antonio Janigro (conductor)

Faure: Apres un reve

Katharine Gowers (violin)

Charles Owen (piano)

Pachelbel: Chaconne for organ No 6 in F minor

Helmut Walcha (organ)

8.30am

Telemann: Concerto in B flat for two flutes, two oboes and string continuo

Camerata Bern

Thomas Furi (conductor)

Wagner: Die Meistersinger von Nurnberg (Prelude to Act 3)

Chicago Symphony Orchestra

Fritz Reiner (conductor)

Gershwin: Variations on I Got Rhythm

Earl Wild (piano)

Boston Pops Orchestra

Arthur Fiedler (conductor)

20070509

Including at 7.00am:

Scarlatti: Sonata in D

Pierre Hantai (harpsichord)

Schubert: Standchen

Angelika Kirchschlager (alto)

Andras Schiff (piano)

Massenet: Waltz (Cendrillon)

Royal Philharmonic Orchestra

Thomas Beecham (conductor)

8.30am

Handel: Concerto grosso in B flat

Munchener Bach Orchester

Karl Richter (conductor)

Mozart: Vado, ma dove? (concert aria)

Gundula Janowitz (soprano)

Vienna Philharmonic

Wilfried Boettcher (conductor)

Bartok: Rhapsody No 1

Isaac Stern (violin)

New York Philharmonic

Leonard Bernstein (conductor)

20070510

Including at 7.00am:

Verdi: Sinfonia in C

Giuseppe Verdi Symphony Orchestra of Milan

Riccardo Chailly (conductor)

Handel: Sonata in E for violin and continuo

Itzhak Perlman (violin)

David Garvey (piano)

Guerrero: El Huesped del sevillano; Rachel

Rolando Villazon (tenor)

Madrid Community Orchestra

Placido Domingo (conductor)

8.30am

Mozart/Busoni: Giga, bolero e Variazione

Anatol Ugorski (piano)

Bach: Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit (Actus tragicus, Cantata No 106)

South German Madrigal Choir

Consortium Musicum

Wolfgang Gonnenwein (director)

Tchaikovsky: The Nutcracker (excerpts)

Chicago Symphony Orchestra

Fritz Reiner (conductor)

20070511

Including at 7.00am:

Mozart: The Impresario Overture

Cleveland Orchestra

George Szell (conductor)

Schubert: Du bist die Ruh, D776

Thomas Quasthoff (bass-baritone)

Chamber Orchestra of Europe

Claudio Abbado (conductor)

Tchaikovsky: April; May (Seasons, Op 37b)

Peter Katin (piano)

8.30am

Elgar: Concerto for cello and orchestra

Ralph Kirshbaum (cello)

BBC Philharmonic

Gianandrea Noseda (conductor)

Mompou: El combat del Somni

Nan Merriman (mezzo-soprano)

Gerald Moore (piano)

Brahms: Song of destiny for chorus and orchestra, Op 54

The Occidental College Concert Choir

Columbia Symphony Orchestra

Bruno Walter (conductor)

20070514

Including at 7.00am:

Beethoven: German Dance No 12 and Coda

Concerto Koln

Sarband

Chopin: Nocturne in G, Op 37 No 2

Maurizio Pollini (piano)

Elgar: La Capricieuse

Michael Rabin (violin)

Leon Pommers (piano)

8.30am

Gershwin: Overture (Funny Face)

Buffalo Philharmonic

Michael Tilson Thomas (conductor)

JC Bach: Sinfonia No 5 in E flat

London Wind Soloists

Jack Brymer (director)

Haydn: String Quartet in D, Op 33 No 6

Weller Quartet

20070515

From 7.00am

Bach, arr. Granville Bantock: Sleepers Awake

New Symphony Orchestra of London

Raymond Agoult (conductor)

Weelkes: Gloria in excelsis Deo

Choir of King's College, Cambridge

David Willcocks (director)

Satie, orch. Poulenc: Gnossienne No 3; Le Piccadilly

Orchestre du Capitole de Toulouse

Michel Plasson (conductor)

From 8.30am

Johann David Heinichen: Concerto in F

Musica Antiqua Koln

Reinhard Goebel (conductor)

Weiss: Passacaille in D

Goran Sollscher (guitar)

Coates: The Three Bears Phantasy

New Philharmonia Orchestra

Adrian Boult

20070516

From 7.00am

Johann Strauss Jr: Where the Lemons Bloom

Boston Pops Orchestra

Arthur Fiedler (conductor)

Paganini, arr. Auer: Caprice, Op 1, No 24

Ivry Gitlis (violin)

Tasso Janopoulo (piano)

Frantisek Xaver Brixi: Symphony in D

Czech Chamber Philharmonic

Vojtech Spurny (conductor)

From 8.30am

Bach: Toccata in G, BWV 916

Gustav Leonhardt (harpsichord)

Leo Weiner: Hungarian Folk Dance Suite (Presto)

Danubia Symphony Orchestra

Domonkos Heja (conductor)

Debussy: Cortege et Air de dance (L'enfant prodigue)

Royal Philharmonic Orchestra

Thomas Beecham (conductor)

20070517

From 7.00am

Monteverdi: Credo (In illo tempore)

Regensburger Domspatzen

Hamburger Blaserkreis fur alte Musik

Hanns-Martin Schneidt (conductor)

Geoffrey Toye: The Haunted Ballroom (Sc 1)

Royal Ballet Sinfonia

Barry Wordsworth (conductor)

Scarlatti: Sonata in F, K525

Vladimir Horowitz (piano)

From 8.30am

Beethoven: Overture (The Ruins of Athen)

Chamber Orchestra of Europe

Nikolaus Harnoncourt (conductor)

Tartini, arr. Kreisler: Violin Sonata in G minor (Devil's Trill)

Nathan Milstein (violin)

Leon Pommers (piano)

Trad. Russian: Black Eyes

Georgi Vinogradov (tenor)

NN Kruchinin (guitar)

20070518

From 7.00am

Tchaikovsky: Valse-Scherzo, Op 34

Julia Fischer (violin)

Russian National Orchestra

Yakov Kreizberg (conductor)

Leonel Power: Sanctus

Trio Mediaeval

Johann Strauss Jr, trans. Alban Berg: Wine, Woman and Song, Op 333

Boston Symphony Chamber Players

From 8.30am

Handel, ed. Mackerras: Concerto No 3 in D

London Symphony Orchestra

Charles Mackerras (conductor)

FW Meacham, arr. Morton Gould: American Patrol

Morton Gould and his Symphonic Band

Verdi: Parmi veder le lagrime (Rigoletto: Act 2, Sc 1)

Carlo Bergonzi (tenor)

Orchestra of La Scala Milan

Rafael Kubelik (conductor)

20070528

Including at 7.00am:

Gabrieli: Sonata octavi toni

Philadelphia Brass Ensemble

Chicago Brass Ensemble

Svendsen: Romance in G, Op 26

Arthur Grumiaux (violin)

New Philharmonia Orchestra

Edo de Waart (conductor)

Bach: Preludes and Fugues in G, BWV 860 and G minor, BWV 861

Pierre Hantai (harpsichord)

8.30am

Telemann: Septet in E minor

Musica Antiqua Koln

Reinhard Goebel (director)

Liszt: Rakoczy March

Boston Pops Orchestra

Arthur Fiedler (conductor)

Morton Gould: Tango; Guaracha (Latin-American Symphonette)

National Symphony Orchestra

Howard Mitchell (conductor)

20070529

Including at 7.00am:

Schubert: 8 Waltzes and Landler

Boskovsky Ensemble

Willi Boskovsky (violin/director)

Pergolesi: Quando corpus morietur (Stabat Mater)

Mirella Freni (soprano)

Teresa Berganza (alto)

Soloists of the Scarlatti Orchestra of Naples

Ettore Gracis (conductor)

Gershwin: Rhapsody in Blue

Andre Previn (piano)

Andre Kostelanetz and his Orchestra

8.30am

Messiaen: Le nombre leger; Plainte calme (Preludes)

Alexander Lonquich (piano)

Purcell: In Nomine a 7

Hesperion XX

Saint-Saens: La muse et le poete

Joshua Bell (violin)

Steven Isserlis (cello)

North German Radio Symphony Orchestra

Christoph Eschenbach (conductor).

20070529

Including at 7.00am:

Schubert: 8 Waltzes and Landler

Boskovsky Ensemble

Willi Boskovsky (violin/director)

Pergolesi: Quando corpus morietur (Stabat Mater)

Mirella Freni (soprano)

Teresa Berganza (alto)

Soloists of the Scarlatti Orchestra of Naples

Ettore Gracis (conductor)

Gershwin: Rhapsody in Blue

Andre Previn (piano)

Andre Kostelanetz and his Orchestra

8.30am

Messiaen: Le nombre leger; Plainte calme (Preludes)

Alexander Lonquich (piano)

Purcell: In Nomine a 7

Hesperion XX

Saint-Saens: La muse et le poete

Joshua Bell (violin)

Steven Isserlis (cello)

North German Radio Symphony Orchestra

Christoph Eschenbach (conductor)

20070530

Including at 7.00am:

Tchaikovsky: Dance of the swans (Swan Lake)

Suisse Romande Orchestra

Ernest Ansermet (conductor)

Hahn: Le rossignol des lilas; Fumee

Mady Mesple (soprano)

Dalton Baldwin (piano)

Brahms: Hungarian Dances (Nos 1, 5, 6 and 11)

London Symphony Orchestra

Antal Dorati (conductor)

8.30am

Giuseppe Sammartini: Recorder Sonata in G

Michael Schneider (flute)

Camerata Koln

Glazunov: Summer; Autumn (The Seasons)

Concert Arts Orchestra

Robert Irving (conductor)

Leopold Mozart: Trombone Concerto in D

Armin Rosin (trombone)

Vienna Chamber Orchestra

Philippe Entremont (conductor).

20070530

Including at 7.00am:

Tchaikovsky: Dance of the swans (Swan Lake)

Suisse Romande Orchestra

Ernest Ansermet (conductor)

Hahn: Le rossignol des lilas; Fumee

Mady Mesple (soprano)

Dalton Baldwin (piano)

Brahms: Hungarian Dances (Nos 1, 5, 6 and 11)

London Symphony Orchestra

Antal Dorati (conductor)

8.30am

Giuseppe Sammartini: Recorder Sonata in G

Michael Schneider (flute)

Camerata Koln

Glazunov: Summer; Autumn (The Seasons)

Concert Arts Orchestra

Robert Irving (conductor)

Leopold Mozart: Trombone Concerto in D

Armin Rosin (trombone)

Vienna Chamber Orchestra

Philippe Entremont (conductor)

20070531

Including at 7.00am:

Rameau: Les Incas de Perou (Les Indes Galantes)

Orchestra of the 18th Century

Frans Bruggen (conductor)

Addinsell: Warsaw Concerto

Leonard Pennario (piano)

Hollywood Bowl Symphony Orchestra

Carmen Dragon (conductor)

Tylman Susato: 7 Dances from the Dansereye

Early Music Consort of London

David Munrow (director)

8.30am

Handel: Father of Heaven (Judas Maccabaeus)

Kathleen Ferrier (contralto)

London Philharmonic Orchestra

Adrian Boult (conductor)

Haydn: String Quartet in D minor, Op 42

The Lindsays

Buxton Orr: A John Gay Suite

Royal Northern College of Music Wind Orchestra

Clark Rundell (conductor).

20070531

Including at 7.00am:

Rameau: Les Incas de Perou (Les Indes Galantes)

Orchestra of the 18th Century

Frans Bruggen (conductor)

Addinsell: Warsaw Concerto

Leonard Pennario (piano)

Hollywood Bowl Symphony Orchestra

Carmen Dragon (conductor)

Tylman Susato: 7 Dances from the Dansereye

Early Music Consort of London

David Munrow (director)

8.30am

Handel: Father of Heaven (Judas Maccabaeus)

Kathleen Ferrier (contralto)

London Philharmonic Orchestra

Adrian Boult (conductor)

Haydn: String Quartet in D minor, Op 42

The Lindsays

Buxton Orr: A John Gay Suite

Royal Northern College of Music Wind Orchestra

Clark Rundell (conductor)

20070601

Including at 7.00am:

Leclair: Sonata in D, Op 9 No 3

Henryk Szeryng (violin)

Charles Reiner (piano)

Elgar: Grania and Diarmid

London Philharmonic Orchestra

Adrian Boult (conductor)

Telemann: Oboe Concerto in E minor

Han de Vries (oboe)

I Solisti di Zagreb

Lucy van Dael (conductor)

8.30am

Rossini: Tancredi Overture

South German Radio Symphony Orchestra

Gianluigi Gelmetti (conductor)

Part: Dopo la Vittoria

Swedish Radio Choir

Tonu Kaljuste (conductor)

Hummel: Twelve Waltzes and Coda

London Mozart Players

Howard Shelley (director).

20070601

Including at 7.00am:

Leclair: Sonata in D, Op 9 No 3

Henryk Szeryng (violin)

Charles Reiner (piano)

Elgar: Grania and Diarmid

London Philharmonic Orchestra

Adrian Boult (conductor)

Telemann: Oboe Concerto in E minor

Han de Vries (oboe)

I Solisti di Zagreb

Lucy van Dael (conductor)

8.30am

Rossini: Tancredi Overture

South German Radio Symphony Orchestra

Gianluigi Gelmetti (conductor)

Part: Dopo la Vittoria

Swedish Radio Choir

Tonu Kaljuste (conductor)

Hummel: Twelve Waltzes and Coda

London Mozart Players

Howard Shelley (director)

20070604

Including at 7.00am:

Vivaldi: Spring (The Four Seasons)

Hugh Bean (violin)

New Philharmonia Orchestra

Leopold Stokowski (conductor)

Gheorghe Popescu-Branesti, orch. Hazell: Watch and Pray

Angela Gheorghiu (soprano)

Romanian National Chamber Choir

London Philharmonic Orchestra

Ion Marin (conductor)

Handel: He Shall Feed His Flock (Messiah)

Marian Anderson (contralto)

RCA Victor Symphony Orchestra

Charles O'Connell (conductor)

8.30am

CPE Bach: Sonata in E minor, Wq65 No 5

Carole Cerasi (harpsichord)

Purcell: The Married Beau (Suite for Strings in D minor)

Festival Strings Lucerne

Rudolf Baumgartner (conductor)

Debussy: Fantasie for piano and orchestra

Jean-Rodolphe Kars (piano)

London Symphony Orchestra

Alexander Gibson (conductor)

20070605

Including at 7.00am:

Brahms: Intermezzo in B flat minor, Op 117 No 2

Earl Wild (piano)

Saint-Saens: Grand Marche (Orient et Occident, Op 25)

Kristiansand Blaseensemble

Bjorn Sagstad (conductor)

Bach: Aria and Ten Variations, BWV 989

Rosalyn Tureck (harpischord)

8.30am

Sibelius: Humoresques for violin and orchestra, Nos 1 and 2

Joseph Swensen (violin)

Finnish Radio Symphony Orchestra

Jukka-Pekka Saraste (conductor)

Schubert: An Silvia, D891

Ernst Haefliger (tenor)

Hertha Klust (piano)

Elgar: Serenade for Strings, Op 20

Philharmonia Orchestra

Andrew Davis (conductor)

20070606

Including at 7.00am:

CPE Bach: Symphony No 1 in G

The English Consort

Trevor Pinnock (harpsichord/director)

Field: Nocturne No 5 in B flat

John O'Conor (piano)

Scottish Chamber Orchestra

Charles Mackerras (conductor)

Paganini: Cantabile, Op 17

Paul Wright (violin)

Milica Icic (guitar)

8.30am

Heinichen: Concerto grandi in F

Musica Antiqua Koln

Reinhard Goebel (conductor)

Nielsen: Little Suite for String Orchestra, Op 1

I Musici

Bartok: Rhapsody No 1

Arto Noras (cello)

Finnish Radio Symphony Orchestra

Jukka-Pekka Saraste (conductor)

20070607

Including at 7.00am:

Strauss: Roses from the South, Op 388

Vienna Philharmonic Orchestra

Wolfgang Sawallisch (conductor)

Weber: Sonata No 3 for Violin

Pierre Fournier (violin)

Lamar Crowson (piano)

Mendelssohn: Overture (Son and Stranger)

New Philharmonia Orchestra

Moshe Atmon (conductor)

8.30am

Thomas Tomkins: Barafostus's Dream

Gustav Leonhardt (harpsichord)

Schubert: Piano Sonata in A, D664

Leon Fleischer (piano)

Verdi: Ballabili (Macbeth)

New Philharmonia Orchestra

Igor Markevitch (conductor)

20070608

Including at 7.00am:

Saint-Saens: Des pas dans l'allee, Op 141 No 1

Monteverdi Choir

John Eliot Gardiner (conductor)

Liszt: Mephisto Waltz

Chicago Symphony Orchestra

Fritz Reiner (conductor)

Honegger: Pastorale d'ete

Orchestre National de L'ORTF

Jean Martinon (conductor)

8.30am

Kodaly: Dances of Marosszek

Budapest Festival Orchestra

Ivan Fischer (conductor)

Debussy, arr. Constant: Pelleas et Melisande Symphony

Czech Philharmonic Orchestra

Serge Baudo (conductor)

Galuppi: Concerto in G for harpsichord and strings

Edoardo Farina (harpsichord)

I Solisti Veneti

20070611

From 7.00am

Mozart: Adagio in B flat, K411

Richard Hosford, Nicholas Rodwell (clarinet)

Nicholas Bucknall, Michael Harris, Mark Tromans (basset horn)

Louis Couperin: Passacaille in C

Bob van Asperen (harpsichord)

Reinhard Keiser: Le Ridicule Prince Jodelet

Berlin Academy for Early Music

From 8.30am

Mendelssohn: Serenade and Allegro giocoso in B minor, Op 43

Jean Louis Steuerman (piano)

Moscow Chamber Orchestra

Constantine Orbelian (conductor)

Fibich: Impressions, Op 47 (excerpts)

Marian Lapsansky (piano)

Wagner, arr. Stokowski: Dawn and Siegfried's Rhine Journey from Gotterdammerung

Barry Tuckwell (horn)

London Symphony Orchestra

Leopold Stokowski (conductor)

20070612

From 7.00am

Chopin: Mazurka, Op 33, No 4

Arturo Benedetti Michelangeli (piano)

Haydn: Piano Trio in E flat

Isaac Stern (violin)

Leonard Rose (cello)

Eugene Istomin (piano)

Vivaldi: Concerto for 2 violins, 2 flutes, 2 oboes, bassoon and strings

Europa Galante

Fabio Biondi (conductor)

From 8.30am

Gluck, arr. Wagner: Overture (Iphigenie en Aulide)

Philharmonia Orchestra

Otto Klemperer (conductor)

Sibelius: Sonatine in E, Op 80

Aaron Rosand (violin)

John Covelli (piano)

Schumann: Introduction and Allegro for piano and orchestra in D, Op 134

Murray Perahia (piano)

Berlin Philharmonic

Claudio Abbado (conductor)

20070613

From 7.00am

Francesco Cavalli: Non e maggior piacere; Ninfa bell ache momra

Les Boreades

Francis Colpron (conductor)

Massenet: Sainte Therese Prie

Rosamund Illing (soprano)

Australian Opera and Ballet Orchestra

Richard Bonynge (conductor)

Mozart, trans. Ulf-Guido Schaefer: Ah che tutta in un momento (Cosi fan tutte)

Pentaedre

From 8.30am

Beethoven: Overture (Prometheus)

Leipzig Gewandhaus Orchestra

Franz Konwitschny (conductor)

Giuliani: Gran Duetto concertante, Op 52

James Galway (flute)

Kazuhito Yamashita (guitar)

Prokofiev: Cinq melodies, Op 35b

Dmitry Sitkovetsky (violin)

Pavel Gililov (piano)

20070614

Including at 7.00am:

Massenet: Under the Linden Tree (Scenes alsaciennes)

Oliver Vella (cello)

Pat Ryan (clarinet)

Halle Orchestra

John Barbirolli (conductor)

Vivaldi: Concerto in C minor

Concerto Italiano

Rinaldo Alessandrini (conductor)

D'Indy: Sarabande and Minuet, Op 72

Vovka Ashkenazy (piano)

Reykjavik Wind Quintet

8.30am

Piazzolla, arr. Desyatnikov: Rio Sena

Gidon Kremer (violin)

Kremerata Baltica

Dohnanyi: Symphonic Minutes, Op 36

BBC Philharmonic

Matthias Bambert (conductor)

Gounod: O ma lyre immortelle (Sapho)

Elizabeth Whitehouse (soprano)

Orchestra Victoria

Richard Bonynge (conductor)

20070615

Including at 7.00am:

Bach: Prelude and Fugue No 8 in E flat minor

Sviatoslav Richter (piano)

Oskar Nedbal: Valse Triste (The Tale of Simple Johnny)

Prague Symphony Orchestra

Vaclav Smetacek (conductor)

Handel: Oboe Concerto No 2 in B flat

Lothar Koch (oboe)

Stuttgart Chamber Orchestra

Karl Munchinger (conductor)

8.30am

Cimarosa: Pria che spunti in ciel l'aurora (Il matrimonio segreto)

Juan Diego Florez (tenor)

Milan Giuseppe Verdi Symphony Orchestra and Chorus

Carlo Rizzi (conductor)

Shostakovich: Theme with Variations, Op 3

USSR Ministry of Culture Symphony Orchestra

Gennady Rozhdestvensky (conductor)

Schubert: Impromptu No 4 in A flat

Sergio Fiorentino (piano)

20070702

Including from 7.00am

Mozart: Divertimento in B flat, K137

Moscow Virtuosi

Vladimir Spivakov (conductor)

Bach: Domine Deus (B minor Mass)

Dorothee Mields (soprano)

Charles Daniels (tenor)

Netherlands Bach Society

Jos van Veldhoven (conductor)

Atterberg: Suite No 3 for violin, viola and strings, Op 19 No 1

Joseph Golan (violin)

Charles Pikler (viola)

Chicago Symphony Orchestra

Dennis Russell Davies (conductor)

From 8.30am

Chopin: 6 Preludes from Op 28

Ivan Moravec (piano)

Scriabin: Poem of Ecstasy

Russian State Symphony Orchestra

Evgeny Svetlanov (conductor)

Schubert: The Shepherd on the Rock, D965

Christa Ludwig (mezzo-soprano)

Gervase de Peyer (clarinet)

Geoffrey Parsons (piano)

20070703

Including from 7.00am

Brahms: Hungarian Dances, Nos 5 and 17

Güher and Süher Pekinel (pianos)

Delius: In a Country Garden

Royal Philharmonic Orchestra

Thomas Beecham (conductor)

Bach: Concerto for oboe and violin in D minor, BWV 1060

Gernot Schmalfuss (oboe)

Tibor Varga Festival Chamber Orchestra

Tibor Varga (director/violin)

From 8.30am

Ravel: Alborada del gracioso (Miroirs)

Leon Fleischer (piano)

Haydn: Symphony No 88

Royal Concertgebouw Orchestra

Colin Davis (conductor)

Schumann: Songs of Dawn, Op 133

Maurizio Pollini (piano)

20070704

Including from 7.00am

Nielsen: Pan and Syrinx

Danish Radio Symphony Orchestra

Herbert Blomstedt (conductor)

Schubert: Quartetsatz, D703

Guarneri Quartet

Handel: Lascio ch'io pianga (Rinaldo)

Eileen Poulter (soprano)

Handel Festival Orchestra

Anthony Lewis (conductor)

From 8.30am

Mozart: Horn Concerto No 3 in E flat, K447

Ulrich Hübner (horn)

Anima Eterna

Jos van Immerseel (conductor)

Mendelssohn: 4 Lieder, Op 100

Sächsiches Vocalensemble

Matthais Jung (conductor)

Holst: Two Songs Without Words, Op 22

English Chamber Orchestra

Imogen Holst (conductor)

20070705

Including from 7.00am

Brahms: Im herbst (Songs, Op 104)

Monteverdi Choir

John Eliot Gardiner (conductor)

Mozart: Oboe concerto in C, K314

Ernest Rombout (oboe)

Concertgebouw Chamber Orchestra

Prokofiev: Three Episodes (from Op 12)

Gyorgy Sandor (piano)

From 8.30am

Bizet: L'Arlesienne (Act 4)

Toulouse Capitole Orchestra

Michel Plasson (conductor)

Schubert: Offertorium, D963

Peter Schreier (tenor)

Bavarian Radio Choir and Symphony Orchestra

Wolfgang Sawallisch (conductor)

Dvorak: String Quartet movement in F

Zemlinsky Quartet

20070706

Including from 7.00am

Schumann: Abegg Variations, Op 1

Sviatoslav Richter (piano)

Schubert: Overture in the Italian Style in C, D591

San Francisco Symphony

Herbert Blomstedt (conductor)

Robert Fuchs: 3 Fantasy Pieces (from Op 74)

Arnold Steinhardt (violin)

Victor Steinhardt (piano)

From 8.30am

Borodin: Symphony No 3 in A minor

Suisse Romance Orchestra

Ernest Ansermet (conductor)

Charpentier: Chaconne

Les Arts Florissants

William Christie (director)

Joseph Lanner: Die Mozartisten waltz

Vienna Philharmonic

Mariss Jansons (conductor)

20070709

Including from 7.00am

Mendelssohn: Ruy Blas Overture

New York Philharmonic

Leonard Bernstein (conductor)

Debussy: L'isle joyeuse

Jose Iturbi (piano)

Biber: Sonata pro tabula

Collegium Aureum

From 8.30am

Prokofiev: Romeo and Juliet

New York Philharmonic

Dmitri Mitropolous (conductor)

Bach, arr. Godowsky: Solo Violin Sonata No 2 in A minor, BWV 1003

Carlo Grane (piano)

Strauss: Till Eulenspiegel

Royal Concertgebouw Orchestra

Eugen Jochum

20070710

Including from 7.00am

Pergolesi: Overture (L'Olimpiade)

New Philharmonia Orchestra

Raymond Leppard (conductor)

Chopin: Nocturne No 1 in F, Op 15

Murray Perahia (piano)

Grieg: Songs, Op 25

Solveig Kringelborn (soprano)

Malcolm Martineau (piano)

From 8.30am

Strauss: Tales from the Vienna Woods

Vienna Symphony Orchestra

Rudolf Moralt (conductor)

Buxtehude: Passacaglia in D minor

Nicholas Danby (organ)

Holst: Beni mora

London Philharmonic Orchestra

Adrian Boult (conductor)

20070711

Including from 7.00am

Scarlatti: Sonata in E flat, KK193

Anne Queffelec (piano)

Debussy: Gigues

New York Philharmonic

Pierre Boulez (conductor)

Fucik: Florentine March, Op 214

Czech Philharmonic Orchestra

Vaclav Naumann (conductor)

From 8.30am

Mendelssohn: Scherzo a capriccio

Benjamin Frith (piano)

Walton: Capriccio Burlesco

London Philharmonic Orchestra

Bryden Thomson (conductor)

Bach: Partita in D minor, BWV 1004

Katrin Finch (harp)

20070712

Including from 7.00am

Lehar: Gold and Silver Waltz, Op 79

Budapest Philharmonic Orchestra

Janos Sandor (conductor)

Clarke: Trumpet Tune

Andrew Lumsden (organ)

Saint-Saens: Wedding Cake (Caprice valse)

Tapiola Sinfornietta

Kees Bakels (conductor)

From 8.30am

Stolzel: Bist du bei mir

Elly Ameling (soprano)

Gustav Leonhardt (harpsichord)

Elgar: Froissart Overture, Op 19

New Philharmonia Orchestra

John Barbirolli (conductor)

Lauridsen: O nata lux

Chamber Choir of Europe

Nicol Matt (conductor)

20070713

Including from 7.00am

Scriabin: Sonata No 2 in G sharp minor (Sonata-Fantasia)

Roberto Szidon (piano)

Korngold: Theme and Variations, Op 42

Berlin Radio Symphony Orchestra

John Mauceri (conductor)

Mendelssohn: Symphony for string orchestra No 10 in B minor

I Musici

From 8.30am

Debussy: Reverie

Zoltan Kocis (piano)

Dvorak: In Nature's Realm

London Symphony Orchestra

Istvan Kertesz (conductor)

Bach: Singet dem herrn ein neues lied, BWV 225

Augsburg Cathedral Choir

Reinhard Kammler (conductor)

20070716

Including from 7.00am

Korngold: The Sea Hawk

The Oregon Symphony

James DePreist (conductor)

Telemann: Sonata in E minor for oboe and continuo (Essercizii Musici)

Sarah Francis (oboe)

London Harpsichord Ensemble

Ernesto Nazareth: Nenê (Baby)

Iara Behs (piano)

From 8.30am

Narvaez: Tercero Tono

Pablo Marquez (guitar)

Haydn: Piano Sonata No 58 in C

Andras Schiff (piano)

Mussorgsky: A Night on Bald Mountain

Chicago Symphony Orchestra

Fritz Reiner (conductor)

20070717

Including from 7.00am

Bach: Prelude in A minor, BWV 922 (Fantasy)

Igor Kipnis (clavichord)

Rheinberger: Abendlied, Op 69 No 3

Durham Cathedral Consort of Singers

James Lancelot (director)

Vivaldi: Concerto for violin, strings and continuo in B flat, RV 370

La Serenissima

Adrian Chandler (violin/director)

From 8.30am

Alwyn: The Magic Island

London Philharmonic Orchestra

William Alwyn (conductor)

Part: Fratres

Gil Shaham (violin)

Roger Carlsson (percussion)

Gothenburg Symphony Orchestra

Neeme Jarvi (conductor)

Mozart: String Quartet No 16 in E flat, K428

Smetana Quartet

20070718

Including from 7.00am

Monteverdi: Lauda, Jerusalem, Dominum

Vocal and Instrumental Ensemble Lausanne

Michel Corboz (conductor)

Kallinnikov: Intermezzo No 2 in G

USSR Symphony Orchestra

Evgeny Svetlanov (conductor)

Boccherini: Concerto No 6 in D

Anner Bylsma (cello)

Concerto Amsterdam

Jaap Schroder (director)

From 8.30am

Wagner: Overture (Die Feen)

London Symphony Orchestra

Marek Janowski (conductor)

Luis de Milan: Pavanas Nos 1-6

Andre Segovia (guitar)

Sauguet: Berceuse Creole

Regine Crespin (soprano)

John Wustman (piano)

20070719

Including from 7.00am

Schubert: Rondo in D for piano duet, D608

Martha Argerich, Alexander Rabinowitsch (piano)

Salzedo: Divertimento

Philip Jones Brass Ensemble

Clara Schumann: 3 Romances, Op 11 No 2

Susanne Grützmann (piano)

From 8.30am

Rimsky-Korsakov: Sadko, Op 5

Malaysian Philharmonic Orchestra

Kees Bakels (conductor)

Biagio Marini: Canzon nona a doi Chori

Akademia

Francoise Lasserre (conductor)

Mendelssohn: O Haupt voll Blut und Wunden

Brigitte Balleys (contralto)

Frieder Lang (tenor)

Gilles Cachemaille (bass)

Gulbenkian Orchestra and Choir

20070720

Including from 7.00am

Sullivan: Pineapple Poll Suite

Eastman Wind Ensemble

Frederick Fennell (conductor)

Rachmaninov: Prelude in G minor, Op 23 No 5

Emil Gilels (piano)

Veracini: Sonata No 5 in C

John Holloway (violin)

Jaap ter Linden (cello)

Lars Ulrik Mortensen (harpsichord)

From 8.30am

Grainger: Irish tune from County Derry

St Louis Symphony Orchestra

Leonard Slatkin (conductor)

Beethoven: Sonata quasi una fantasia in E flat for piano

Andras Schiff (piano)

Bridge: The Story of my Heart

London Philharmonic Orchestra

Nicholas Braithwaite (conductor)

20070723

From 7.00am

Handel: Sonata in B flat

Michala Petri (recorder)

Keith Jarrett (harpsichord)

Mozart: Laudate Dominum (Solemn Vespers, K339)

Lisa Otto (soprano)

Berlin Handel Choir

Berlin Radio Symphony Orchestra

Gunther Arndt (conductor)

Gade, arr. Hohn Iveson: Jealousy

Philip Jones Brass Ensemble

From 8.30am

Liszt: Hungarian Rhapsody No 5 in E minor (Heroide Elegiaque)

London Symphony Orchestra

Antal Dorati (conductor)

Debussy: Trois chansons de Bilitis

Victoria de los Angeles (soprano)

Gonzalo Soriano (piano)

Ibert: Ports of Call

Boston Symphony Orchestra

Charles Munch (conductor)

20070724

From 7.00am

Smetana: Overture (Libuse)

State Philharmonic Orchestra of Czechoslovakia

Robert Stankovsky (conductor)

Bach: Prelude and Fugue No 18 in G sharp minor, BWV 863 (The Well-Tempered Clavier, Bk 1)

Friedrich Gulda (piano)

Johann Melchior Molter: Clarinet Concerto No 5 in D

Henk de Graaf (clarinet)

Amadeus Ensemble Rotterdam

Marien van Staalen (conductor)

From 8.30am

Ellington: Solitude

Duke Ellington (piano)

Charles Mingus (bass)

Max Roach (drums)

Schumann: Five Pieces in a Folk Style, Op 102

Esther Nyffenegger (cello)

Gerard Wyss (piano)

Haydn: Symphony No 22 in E flat (The Philosopher)

Stockholm Chamber Orchestra

Esa-Pekka Salonen (conductor)

20070725

From 7.00am

Bach: Concerto in C minor (after Marcello), BWV 981

Alexandre Tharaud (piano)

Waldteufel: The Skaters Waltz

NBC Symphony Orchestra

Arturo Toscanini (conductor)

Adolphus Hailstork: Nocturne

Maria Jette (soprano)

VocalEssence Ensemble Singers

From 8.30am

Handel: Trio Sonata in E minor

William Bennett, Trevor Wye (flute)

George Malcolm (harpsichord)

Liszt: Piano Concerto No 1 in E flat

Byron Janis (piano)

Moscow Philharmonic Orchestra

Kyril Kondrashin (conductor)

Gluck: Melodie (Orpheus et Euridyce)

Isaac Stern (violin)

Alexander Zakin (piano)

20070726

From 7.00am

Vivaldi: Concerto in C for two trumpets, RV 537

John Wilbraham, Philip Jones (trumpet)

Academy of St Martin in the Fields

Neville Marriner (conductor)

Glinka: Kamarinskaya

Pittsburgh Symphony Orchestra

William Steinberg (conductor)

Byrd: Cantiones sacrae No 4 (Salve regina)

Choir of Trinity College, Cambridge

Richard Marlow (conductor)

From 8.30am

Schumann: Overture (Genoveva), Op 81

Vienna Philharmonic Orchestra

Zubin Mehta (conductor)

Arvo Part: Arbos

Brass Ensemble

Dennis Russell Davis (conductor)

Dvorak: Slavonic Dances: No 10 in E minor, Op 72, No 2; No 9 in B, Op 72, No 1

Israel Symphony Orchestra

Istvan Kertesz (conductor)

20070727

Including at 7.00am:

Feliks Janiewicz: Divertimento

Polish Chamber Orchestra

Jerzy Maksymiuk (conductor)

Wagner: The Good Friday Spell (Parsifal)

Houston Symphony Orchestra

Leopold Stokowski (conductor)

Bach: Cantata No 66 (Rejoice now in gladness)

Amsterdam Baroque Orchestra and Choir

Ton Koopman (director)

8.30am

Bizet: Symphony in C

Royal Philharmonic Orchestra

Charles Munch (conductor)

Korngold: Gluck, das mir verblieb (Die tote Stadt)

Pilar Lorengar (soprano)

Vienna Opera Orchestra

Walter Weller (conductor)

Dvorak arr. Dennis Russell Davies: Bagatelles, Op 47

Orchestra of the Bonn Beethovenhalle

Dennis Russell Davies (conductor)

20070820

From 7.00am

Zelenka: Sinfonia in A

Collegium 1704

Chopin: Nocturne in B, Op 62, No 1

Hubert Harry (piano)

Walton: Music for Children

London Philharmonic Orchestra

William Walton (conductor)

From 8.30am

Bach: Fantasia in A minor, BWV 904

Andeas Staier (harpsichord)

Ravel: Sheherazade

Rachel Yakar (soprano)

Jean-Claude Hermengat (flute)

Swiss Romande Orchestra

Armin Jordan (conductor)

Liszt: Hungarian Rhapsody No 6 in D

Leipzig Gewandhaus Orchestra

Vaclav Neumann (conductor)

20070821

Including from 7.00am

Purcell: A Suite of Theatre Music

Taverner Players and Taverner Consort

Andrew Parrott (conductor)

Shostakovich: Four Waltzes for flute, clarinet and piano

Philippa Davies (flute)

Micheale Collins (clarinet)

Ian Brown (piano)

Dvorak: Romance in F minor for violin and orchestra, Op 11

Isaac Stern (violin)

Philadelphia Orchestra

Eugene Ormandy (conductor)

From 8.30am

Holst: Jupiter (The Planets)

Boston Symphony Orchestra

Bernard Haitink (conductor)

Bach: Cantata No 73 (Lord, deal with me as You wish)

Barbara Schlick (soprano)

Gerard Lesne (countertenor)

Howard Crook (tenor)

Peter Kooy (bass)

Chorus and Orchestra of Collegium Vocale, Ghent

Philippe Herreweghe (conductor)

Haydn: Symphony No 83 in G minor (The Hen)

Berlin Philharmonic Orchestra

Herbert von Karajan (conductor)

20070822

Including from 7.00am

Mozart: Symphony No 24 in B flat

Academy of St Martin-in-the-Fields

Neville Marriner (conductor)

Part: Festina Lente

Orchestra of the Bonn Beethovenhalle

Dennis Russell Davies (conductor)

Gershwin: Second Rhapsody

Leonard Pennario (piano)

Hollywood Bowl Symphony Orchestra

Miklos Rosza (conductor)

From 8.30am

Bach, arr. Schoenberg: Prelude and Fugue in B, BWV 552 (St Anne)

Houston Symphony Orchestra

Christoph Eschenbach (conductor)

Smetana: String Quartet No 2 in D minor

Wihan Quartet

CPE Bach: Double Concerto in E flat, W47

Anneke Uittenbosch (harpsichord)

Jurg Schaeftlein (fortepiano)

Leonhardt Consort

Vienna Concentus Musicus

20070823

Including from 7.00am

Glinka: Overture (Ruslan and Lyudmila)

Baltimore Symphony Orchestra

David Zinman (conductor)

Sacchini: Overture (La Contadina in Corte)

English Chamber Orchestra

Richard Bonynge (conductor)

Ravel: Menuet Antique

Anne Queffelec (piano)

From 8.30am

Lyadov: Polonaise in C, Op 49

USSR Academic Symphony Orchestra

Evgeny Svetlanov (conductor)

Schubert: Rondo brilliant in B minor, D895

Isabelle Faust (violin)

Alexander Melnikov (piano)

Bach: Concerto in A minor for flute, violin and harpsichord, BWV 1044

Aurele Nicolet (flute)

Rudolf Baumgartner (violin)

Ralph Kirkpatrick (harpsichord)

Lucerne Festival Strings

Rudolf Baumgartner (conductor)

20070824

Including from 7.00am

Suppe: The Beautiful Galathea

Vienna Philharmonic Orchestra

Lorin Maazel (conductor)

Campra: Florete prata

Paul Agnew (tenor)

Les Arts Florissants

William Christie (director)

Zarzycki: Mazurka, Op 26

David Oistrakh (violin)

Vladimir Yampolsky (piano)

From 8.30am

Beethoven: Sonata in C sharp minor, Op 27 No 2

Mikhail Pletnev (piano)

Verdi: Ritorna vincitor

Regine Crespin (soprano)

Orchestra de la Societe des Concerts du Conservatoire

Georges Pretre (conductor)

Tchaikovsky: Swan Lake (Final Scene)

Concertgebouw Orchestra

Anatole Fistoulari (conductor)

20070827

Including from 7.00am

Rimsky-Korsakov: Fantasy on Serbian Themes, Op 6

USSR Symphony Orchestra

Evgeni Svetlanov (conductor)

Mozart: 6 German Dances, K600

NDR Symphony Orchestra

Gunter Wand (conductor)

Bach: Sonata No 3 in G minor for viola da gamba and keyboard

Daniel Muller-Schott (cello)

Angela Hewitt (piano)

From 8.30am

Bartok: Village dance (Two Pictures for orchestra)

Rotterdam Philharmonic Orchestra

James Conlon (conductor)

Soler: Concerto in G for two harpsichords

Rafael Puyana, Genoveva Galvez (harpsichords)

Faure: Shylock (Suite for tenor and orchestra)

Nicolai Gedda (tenor)

Toulouse Capitole Orchestra

Michel Plasson (conductor)

20070828

Including from 7.00am

Handel: Concerto grosso in G minor, Op 6 No 6

Les Arts Florissants

William Christie (conductor)

Debussy, orch. Kocsis: Images oubliees

Hungarian National Philharmonic Orchestra

Zoltan Kocsis (conductor)

Wagner: Overture (Rienzi)

Cleveland Orchestra

Christoph von Dohnanyi (conductor)

From 8.30am

Schumann: Kinderszenen for piano, Op 15

Radu Lupu (piano)

Tchaikovsky, orch. Stravinsky: Variation d'Aurore; Entr'acte symphonique (The Sleeping Beauty)

Hong Kong Philharmonic Orchestra

David Atherton (conductor)

Mozart: Symphony No 28 in C

Orchestra of the 18th Century

Franz Bruggen (conductor)

20070829

Including from 7.00am

Glazunov: Raymonda (excerpts)

Leningrad Philharmonic Orchestra

Yevgeny Mravinsky (conductor)

Palestrina: Agnus Dei (Missa L'homme arme for 5 voices)

Pro Cantione Antiqua

Mark Brown (conductor)

Rosetti: Concerto in E flat for 2 horns and orchestra

Zdenek and Bedrich Tylsar (horns)

Dvorak Chamber Orchestra

Petr Altrichter (conductor)

From 8.30am

Khachaturian: Masquerade Suite

RCA Victor Symphony Orchestra

Kiril Kondrashin (conductor)

Schubert: Quartet in G minor for strings, D173

Alban Berg Quartet

Shostakovich: Piano Concerto No 2 in F

Eugene List (piano)

Vienna State Opera Orchestra

Victor Desarzens (conductor)

20070830

Including from 7.00am

Schumann: Blumenstuck for piano, Op 19

Maria Tipo (piano)

Sammartini: Sinfonia in G minor

Europa Galante

Fabio Biondi (violin/director)

Josef Strauss: Spharen-Klange, Op 235

Vienna Philharmonic Orchestra

Rudolf Kempe (conductor)

From 8.30am

Kodaly: Dances of Galanta

Philadelphia Orchestra

Eugene Ormandy (conductor)

Chilese: Canzon in echo a 8

Hesperion XXI

Jordi Savall (director)

Richard Strauss: Concerto in D for oboe and small orchestra

Heinz Holliger (oboe)

Cincinnati Symphony Orchestra

Michael Gielen (conductor)

20070831

Including from 7.00am

Cannabich, arr. Mozart: Orphee (Selection of airs for piano quartet)

Les Adieux

Copland: Our Town Suite

Saint Louis Symphony Orchestra

Leonard Slatkin (conductor)

Bach: Concerto in C for two keyboards, BWV 1061

Ton Koopman, Tini Mathot (harpsichords)

Amsterdam Baroque Orchestra

Ton Koopman (conductor)

From 8.30am

Vaughan Williams: Five Variants of Dives and Lazarus

City of Birmingham Symphony Orchestra

Norman del Mar (conductor)

Giovanni Gabrieli: Sonata a 8, S118

London Cornett and Sackbutt Ensemble

Andrew Parrott (director)

Prokofiev: Scythian Suite (Ala i Lolly)

Dallas Symphony Orchestra

Eduardo Mata (conductor)

20070903

From 7.00am

Holst: Hammersmith Prelude and Scherzo, Op 52

London Philharmonic Orchestra

Adrian Boult (conductor)

Corelli: Concerto Grosso in D, Op 6, No 4

Brandenburg Consort

Roy Goodman (conductor)

Glazunov: Symphony No 4 (Scherzo)

Royal Scottish National Orchestra

Jose Serebrier (conductor)

From 8.30am

Satie: Gymnopedie No 1

Cecile Ousset (piano)

Heinrich Bach: Sonata No 1 in C

Musica Antiqua Koln

Reinhard Goebel (conductor)

Liszt: Fantasy on Hungarian folk-melodies

Jorge Bolet (piano)

London Symphony Orchestra

Ivan Fischer (conductor)

20070904

From 7.00am

Schubert: Rondo for piano duet, D951

Maria Joao Pires, Ricardo Castro (piano)

Hoffmann: Overture (The Merry Musicians)

Berlin Radio Symphony Orchestra

Lothar Zagrosek (conductor)

Victoria: O quam gloriosum

The Sixteen

Harry Christophers (director)

From 8.30am

Handel: Concerto grosso in B minor, Op 6, No 12

Academy of Ancient Music

Andrew Manze (conductor)

Boulanger: Pie Jesu

Bernadette Greevy (contralto)

BBC Symphony Orchestra

Nadia Boulanger (conductor)

Nielsen: Dance of the cockerels

Danish National Symphony Orchestra

Thomas Dausgaard (conductor)

20070905

From 7.00am

Handel: Concerto for organ and orchestra, Op 4, No 5

Ton Koopman (organ)

Amsterdam Baroque Orchestra

Finzi: Concerto for clarinet and string orchestra, Op 31

John Denman (clarinet)

New Philharmonia Orchestra

Vernon Handley (conductor)

Bartok: Romanian Folk dances

Finnish Radio Symphony Orchestra

Sakari Oramo (conductor)

From 8.30am

Beethoven: Sonata in C minor (Pathetique)

Paul Lewis (piano)

Rautavaara: Three Sonnets of Shakespeare

Gabriel Suovanen (baritone)

Helsinki Philharmonic Orchestra

Lief Segerstam (conductor)

Wagner: Parsifal (Good Friday Music)

Pittsburgh Symphony Orchestra

William Steinberg (conductor)

20070906

From 7.00am

Schubert: Adagio and rondo concertante in F, D487

Melos Ensemble

Farina: Capriccio Stravagante (Libro delle pavane)

Capriccio Stravagante

Skip Sempe (conductor)

Stravinsky: Suite No 2 for small orchestra

Leipzig Radio Symphony Orchestra

Herbert Kegel (conductor)

From 8.30am

Scriabin: Reverie, Op 24

Russian Federation State Symphonic Orchestra

Evgeny Sveltanov (conductor)

Brahms: Sonata No 2 in A for violin and piano

Renaud Capucon (violin)

Nicholas Angelich (piano)

Dohnanyi: Wedding Waltz (The Veil of the Pierrette, Op 18)

Minneapolis Symphony

Antal Dorati (conductor)

20070907

From 7.00am

Delius: 2 Aquarelles

English Chamber Orchestra

Daniel Barenboim (conductor)

Handel: Concerto grosso in F, Op 6, No 9

Munich Bach Orchestra

Karl Richter (conductor)

Strauss: Capriccio

Royal Philharmonic Orchestra

Vladimir Ashkenazy (conductor)

From 8.30am

Graun: Concerto in G minor

Heinz Holliger (oboe)

Camerata Bern

Mendelssohn: Octet (Scherzo)

Philadelphia Orchestra

Eugene Ormandy (conductor)

Lloyd: Symphony No 5 in B flat

Philharmonia Orchestra

Edward Downes (conductor)

20070910

From 7.00am

Pachelbel: Suite in G

Musica Antiqua Koln

Reinhard Goebel (conductor)

Mozart: Adagio and Allegro in F for mechanical organ, K594

Yaara Tal, Andreas Groethuysen (piano)

Lambert: Romeo and Juliet (excerpts)

English Northern Philharmonia

David Lloyd-Jones (conductor)

From 8.30am

Respighi: Suite No 2 (Ancient Airs and Dances)

Los Angeles Chamber Orchestra

Neville Marriner (conductor)

Taneyev: At the reading of a Psalm (Finale)

St Petersburg State Academic Choir

Russian National Orchestra

Mikhail Pletnev (conductor)

Handel: Concerto a due cori No 3 in F

English Chamber Orchestra

Karl Richter (conductor)

20070911

From 7.00am

Mozart: Overture (Cosi fan tutte)

Lausanne Chamber Orchestra

Yehudi Menuhin (conductor)

Hildegard of Bingen: Nunc gaudeant materna

Sequentia

Tchaikovsky: Valse-Scherzo, Op 34

Boris Belkin (violin)

New Philharmonic Orchestra

Vladimir Ashkenazy (conductor)

From 8.30am

Schumann: Pieces in Canonic form, Op 56 (selection)

Federica Valli, Lorenzo Ghielmi (fortepiano)

Berlioz: Roman Carnival Overture

Detroit Symphony Orchestra

Paul Paray (conductor)

Bach: Flute Sonata in A, BWV 1032

Wilbert Hazelzet (flute)

Henk Bouman (harpsichord)

20070912

From 7.00am

Weber: Polacca brillante, Op 72 (L'Hilarite)

Thierry de Brunhoff (piano)

Elgar: Cockaigne, Op 40

Baltimore Symphony Orchestra

David Zinman (conductor)

Beethoven: Cello Sonata No 4 in C, Op 102, No 1

Janos Starker (cello)

Rudolf Buchbinder (piano)

From 8.30am

Sterndale Bennett: Caprice in E, Op 22

Malcolm Binns (piano)

London Philharmonic Orchestra

Nicholas Braithwaite (conductor)

Bach: Cantata No 54 (Widerstehe doch der Sunde)

Malin Hartelius (soprano)

Nathalie Stutzmann (alto)

James Gilchrist (tenor)

Peter Harvey (bass)

Monteverdi Choir

English Baroque Soloists

John Eliot Gardiner (conductor)

Grieg, arr. Wirth: Holberg Suite

Habanera Saxophone Quartet

20070913

Including from 7.00am

Faure: Les Dinns, Op 12

Lyon Bernard Tetu Soloists

Bernard Tetu (conductor)

Beethoven: Trio Movement in B flat

Beaux Arts Trio

Verdi, arr. Mackerras: The Lady and the Fool (excerpts)

London Philharmonic Orchestra

Charles Mackerras (conductor)

From 8.30am

Granados: Bocetos

Alicia de Larrocha (piano)

Machaut: Messe de Nostre Dame (Kyrie)

Pro Musica Antiqua

Safford Cape (conductor)

Rachmaninov: The Rock, Op 7

London Philharmonic Orchestra

Walter Weller (conductor)

20070914

Including from 7.00am

Telemann: Recorder Sonata in F

Frans Bruggen (treble recorder)

Anner Bylsma (cello)

Gustav Leonhardt (harpsichord)

Ireland: Phantasie Trio in A minor

Yfrah Neaman (violin)

Julian Lloyd Webber (cello)

Eric Parkin (piano)

Rossini: Overture (The Silken Ladder)

Philharmonic Orchestra

Carlo Maria Giulini (conductor)

From 8.30am

Ravel: La valse

Concertgebouw Orchestra

Eduard van Beinum (conductor)

Obrecht: Beata es, Maria

Pro Cantione Antiqua

London Cornett and Sackbutt Ensemble

Bruno Turner (conductor)

Vivaldi: Concerto in C, Op 8 No 6 (Il piacere)

Mariana Sirbu (violin)

I Musici

20071001

Including from 7.00am

Dvorak: Carnival Overture, Op 92

Cleveland Orchestra

Georges Szell (conductor)

Bach: Sonata for flute and continuo, BWV 1033

Jean Pierre Rampal (flute)

Robert Veyron-Lacroix (harpsichord)

Jordi Savall (viola da gamba)

Schumann: Overture (Hermann und Dorothea)

Philharmonia Orchestra

Riccardo Muti (conductor)

From 8.30am

Faure: Messe Basse for female voices and organ

Jean Sourisse (organ)

Vocal Ensemble Audite Nova of Paris

Grieg: Three Orchestral Pieces (Sigurd Jorsalfar, Op 56)

Royal Stockholm Philharmonic Orchestra

Gennady Rozhdestvensky (conductor)

Joseph Kosma: Les Feuilles Mort

Francoise Masset (soprano)

Christine Icart (harp)

20071002

Including from 7.00am

Coates: In the Country; Evening in Town (Meadow to Mayfair Suite)

New Philharmonia Orchestra

Adrian Boult (conductor)

Rossini: Overture (An Italian Girl in Algiers)

Cleveland Orchestra

George Szell (conductor)

Telemann: Concerto in A (Die Relinge)

Pavlo Beznosiuk (violin)

New London Consort

Philip Pickett (conductor)

From 8.30am

Smetana: Macbeth and the Witches

Jan Novotny (piano)

Handel: Concerto grosso in B flat, Op 6 No 7

The Academy of Ancient Music

Andrew Manze (director)

Mozart: Symphony No 34 in C, KV 338

Swiss Romande Orchestra

Peter Maag (conductor)

20071003

Including from 7.00am

Pisendel: Concerto in D

Freiburg Baroque Orchestra

Gottfried Van der Goltz (conductor)

Schubert: An die musik, D547; Der Musensohn, D764; Auf dem wasser zu Singen, D774

Christa Ludwig (mezzo-soprano)

Geoffrey Parsons (piano)

Glinka: Divertimento brillante on Themes from Bellini's La somnambula

Russian National Symphony Orchestra Soloists Ensemble

From 8.30am

Bach: Keyboard Concerto in D minor, BWV 1052

Karl Richter (harpsichord)

Munich Bach Orchestra

Turina: La Oracion del Torero

The Hollywood String Quartet

Walton: Five Bagatelles

Julian Bream (guitar)

20071004

Including from 7.00am

Dvorak: My Home Overture

London Symphony Orchestra

Istvan Kertesz (conductor)

Vivaldi: Concerto No 12 in E, RV 265

Virtosi di Roma

Renato Fasano (conductor)

Mendelssohn: Hear ye Israel, Be not afraid saith the Lord (Elijah)

Elsie Morison (soprano)

Huddersfield Choral Society

Royal Liverpool Philharmonic Orchestra

Malcolm Sargent (conductor)

From 8.30am

Rossini: William Tell Overture

NBC Symphony Orchestra

Arturo Toscanini (conductor)

Nielsen: Paraphrase on Nearer my God to Thee for windband, FS63

Danish National Radio Symphony Orchestra

Gennady Rozhdestvensky (conductor)

Schubert: Symphony No 3 in D

Bavarian Radio Symphony Orchestra

Rafael Kubelik (conductor)

20071005

From 7.00am

Sarasate: Caprice Basque, Op 24

Aaron Rosand (violin)

Eileen Flissler (piano)

Vivaldi: Cur Sagittas, cur tela, cur faces, RV 637

Gerard Lesne (alto)

Il Seminario Musicale

Handel: Harp Concerto in B flat, Op 4, No 6

Taverner Players and Consort

Andrew Parrott (conductor)

From 8.30am

Ambroise Thomas: Overture (Mignon)

Detroit Symphony Orchestra

Paul Paray (conductor)

Finzi: Romance for String Orchestra, Op 11

London Philharmonic Orchestra

Adrian Boult (conductor)

Bach: Vergnugte Ruh, beliebte Seelenlust, BWV 170

Aafje Heynis (soprano)

Netherlands Chamber Orchestra

Szymon Goldberg (conductor)

20071008

From 7.00am

Telemann: Overture in G minor

Musica Alta Ripa

Schumann: Adagio and Allegro

Pierre Fournier (cello)

Lamar Crowson (piano)

Coates: The Three Elizabeths

London Pops Orchestra

Frederick Fennell (conductor)

From 8.30am

Mendelssohn: Overture (Athalie)

New Philharmonia Orchestra

Riccardo Muti (conductor)

Galeazzi: Voglio una casa

L'Arpeggiata

Respighi: Fountains of Rome

Chicago Symphony Orchestra

Fritz Reiner (conductor)

20071009

Including from 7.00am

Debussy: L'isle joyeuse

Zoltan Kocsis (piano)

Haydn: Te Deum

La Petite Bande

Sigiswald Kuijken (director)

Saint-Saens: Cello Concerto in A minor

Andre Navarra (cello)

Lamoureux Orchestra

Charles Munch (conductor)

From 8.30am

Schubert: Impromptuin F minor

Annie Fischer (piano)

Bridge: The Sea

Royal Liverpool Philharmonic Orchestra

Charles Groves (conductor)

Bach: Suite No 5 in G minor, BWV 1070

CPE Bach Chamber Orchestra

Peter Schrier (conductor)

20071010

Including from 7.00am

Holst: Brook Green Suite

English Chamber Orchestra

Imogen Holst (conductor)

Schutz: Jauchzet dem Herren

Sacra Musica

Richard Westenburg (conductor)

Ligeti: Bagatelles

Quintett Wien

From 8.30am

Bryars: Oi me Lasso

Anna Maria Friman (soprano)

John Potter (tenor)

Bach: Ricercar a 6

Basel Ensemble

Suk: Praga

Czech Philharmonic

Libor Pesek (conductor)

20071011

From 7.00am

Saint-Saens: Lauriers

Toulouse Capitole Orchestra

Michel Plasson (conductor)

Handel: Concerto Grosso, Op 6, No 1

Academy of St Martin in the Fields

Iona Brown (conductor)

Liszt: Prometheus

Leipzig Gewandhaus Orchestra

Kurt Masur (conductor)

From 8.30am

Mozart: Divertimento in D, K136

Czech Philharmonic Orchestra

Josef Vlach (conductor)

Brahms: In Waldeseinsamkeit, Op 25, No 6

Ernst Haefliger (tenor)

Hertha Kunst (piano)

Gould: Latin-American Symphonette

Hollywood Bowl Symphony Orchestra

Felix Slatkin (conductor)

20071012

From 7.00am

Scarlatti: Sonata in A, K113

Mikhail Pletnev (piano)

Delibes: Le Roi s'amuse

Royal Philharmonic Orchestra

Thomas Beecham (conductor)

Schubert: Erlkonig

Kim Borg (baritone)

Erik Werba (piano)

From 8.30am

Sullivan: Overture di ballo

New Symphony Orchestra of London

Adrian Boult (conductor)

Debussy: Printemps

Boston Symphony Orchestra

Charles Munch (conductor)

Szymanowski: Mythes, Op 30

Kaja Danczowska (violin)

Krystian Zimmerman (piano)

20071015

From 7.00am

Wagner: Eine Faust-Overture

San Francisco Symphony Orchestra

Edo de Waart (conductor)

Smetana: Czech Dances, 2nd series (excerpts)

Ivan Moravec (piano)

Mozart, arr. Johann Went: Overture (Le nozze di Figaro)

Hansgeorg Schmeiser (flute)

Sebastian Gurtler (violin)

Peter Sagaischek (viola)

Christophe Pantillon (cello)

From 8.30am

Bach: Prelude and Fugue in G, BWV 860

Evgeni Koroliov (piano)

Dvorak: Festival March

Prague Symphony Orchestra

Jiri Belohlavek (conductor)

Berlioz: Scenes de Faust, Op 1, Nos 7 and 8

Angelika Kirschlager (mezzo-soprano)

Jean-Paul Fouchecourt (tenor)

Frederic Caton (bass)

Radio France Philharmonic Choir and Orchestra

Yutaka Sado (conductor)

20071016

From 7.00am

Handel: March: Air pour les chasseurs I and II (Il Pastor Fido)

Academy of St Martin in the Fields

Neville Marriner (director)

Granados: Andaluza (Danza Espanola No 5 in E minor, Op 37)

London Symphony Orchestra

Ataulfo Argenta (conductor)

Mozart: Dies Bildnis ist bezaubernd schon (Die Zauberflote)

Fritz Wunderlich (tenor)

Hamburg State Opera Orchestra

Artur Rother (conductor)

From 8.30am

Vivaldi: Harp Concerto in D minor

Marielle Nordmann (harp)

Auvergne Orchestra

Jean-Jacques Kantorow (director)

Roussel: Sinfonietta for String Orchestra, Op 52

I Musici

Strauss: Dance of the seven veils (Salome)

Orchestra of the German Opera Berlin

Giuseppe Sinopoli (conductor)

20071017

From 7.00am

Bach: Prelude and Fugue No 1 in C, BWV 846

Sviatoslav Richter (piano)

Holst: A Somerset Rhapsody, Op 21, No 2

London Philharmonic Orchestra

Adrian Boult (conductor)

Trad: Summer is i-cumen in

Academy of St Martin in the Fields

Neville Marriner (conductor)

From 8.30am

Charpentier: Sur la naissance de Notre Seigneur Jesus-Christ, H482 (Scene 1)

Les Arts Florissants

William Christie (director)

Schubert: Die junge Nonne, D828

Anne Sofie von Otter (mezzo-soprano)

Chamber Orchestra of Europe

Claudio Abbado (conductor)

Julius Fucik: Marinarella Overture, Op 215

Czech Philharmonic

Vaclav Neumann (conductor)

20071018

From 7.00am

Narvaez: Tercero tono

Pablo Marquez (guitar)

Haydn: Piano Sonata No 32 in G minor

Andras Schiff (piano)

Elgar: Triumphal March (Caractacus, Op 35)

London Philharmonic Orchestra

Adrian Boult (conductor)

From 8.30am

Kabelevsky: Overture (Colas Breugnon)

Chicago Symphony Orchestra

Fritz Reiner (conductor)

Mozart: Bassoon Concerto in B flat, K191

Donna Agrell (bassoon)

Freiburg Baroque Orchestra

Gottfried von der Goltz (conductor)

Kreisler: Schon Rosmarin; Caprice Viennois

Alfredo Campoli (violin)

Eric Gritton (piano)

20071019

From 7.00am

Ockeghem: Mort tu as navre

The Clerk's Group

Berlioz: Royal Hunt and Storm (Les Troyens, Act IV)

Philharmonia Orchestra

Herbert von Karajan (conductor)

Mendelssohn: Three songs (Lieder im Freien zu singen, Op 59)

Carmina Chamber Choir

From 8.30am

Beethoven: Overture (The Consecration of the House, Op 124)

SWF Symphony Orchestra Baden-Baden

Michael Gielen (conductor)

Paul Schoenfield: Café Music for piano trio (1986)

James Ehnes (violin)

Edward Arron (cello)

Andrew Russo (piano)

Adam: Suite (Giselle)

Philadelphia Orchestra

Eugene Ormandy (conductor)

20071112

Including from 7.00am

Brahms: Academic Festival Overture, Op 80

London Philharmonic Orchestra

Marin Alsop (conductor)

Biber: Magnificat

Monika Mauch (soprano)

Wolf Matthias Friedrich (bass)

Anette Sichelschmidt (violin)

La Capella Ducale

Musica Fiata

Roland Wilson (conductor)

Rossini: Una voce poco fa (Il barbiere di Siviglia)

Oralia Domingues (mezzo-soprano)

Radio-Symphonie-Orchester Berlin

Richard Krauss (conductor)

From 8.30am

Haydn: Symphony No 73 in D (La chasse)

Esterhazy Orchestra

David Blum (conductor)

Grieg: Homeward (Lyric Pieces, Op 62); Cradle Song (Lyric Pieces, Op 68)

Leif Ove Andsnes (piano)

Rimsky-Korsakov, arr. NRK: Capriccio espagnol, Op 34

Artur Pizarro and Vita Panomariovaite (piano)

20071113

From 7.00am

Mendelssohn: Hexenlied, Op 8, No 8; Suleika; Auf Flugeln des Gesanges

Daniel Hope (violin)

Sebastian Knauer (piano)

Fucik: Florentinermarsch

Original Salon-Ensemble Proma Carezza

Buxtehude: Herr, wenn ich nur dich hab

La Fenice

Jean Tubéry (director)

From 8.30am

Gretry, arr. Beecham: Zemire et Azor (Ballet suite from the opera comique)

Royal Philharmonic Orchestra

Thomas Beecham (conductor)

Korngold: Rose Garden (The Sea Hawk)

BBC Philharmonic

Rumon Gamba (conductor)

Chopin: Variations on La ci darem la mano, Op 2

Alexis Weissenberg (piano)

Orchestre de la Société des concerts du Conservatoire

Stanislaw Skrowaczewski (conductor)

20071114

From 7.00am

Berlioz: Waverly, Op 1

SWR Sinfonieorchester Baden-Baden und Freiburg

Sylvain Cambreling (conductor)

Handel: Dopo notte, atra e funesta

Magdelena Kozená (mezzo-soprano)

Venice Baroque Orchestra

Andrea Marcon (conductor)

Chopin, arr. Glazunov: Etude, Op 25, No 7

Truls Mørk (cello)

Kathryn Stott (piano)

From 8.30am

Pachelbel: Jauchzet dem Herrn (Cantata)

Choeur de Chambre de Namur

Les Agremens

Jean Tubery (director)

Wagner, arr. Hansjörg Albrecht: The Ride of the Valkyries (Die Walkure)

Hansjörg Albrecht (organs)

Bartok: Rhapsody No 2

Isaac Stern (violin)

New York Philharmonic

Leonard Bernstein (conductor)

20071115

From 7.00am

Mozart: In diesen heil'gen Hallen (Die Zauberflote)

Chorus of the Bavarian State Opera

Orchestra of the Bavarian State Opera

Wolfgang Sawallisch (conductor)

Bach, orch. Holst: Fugue in G, BWV 577

The Royal Norwegian Navy Band

Leif Arne Tangen Pedersen (conductor)

Messiaen: 3 Melodies for soprano and piano

Michèle Command (soprano)

Marie-Madeleine Petit (piano)

From 8.30am

Villa-Lobos: Bachiana brasileira No 2 for orchestra

Royal Philharmonic Orchestra

Enrique Bátiz (conductor)

Bach: Selig ist der Mann (Cantata No 57)

Thomas Quasthoff (bass-baritone)

Dorothea Röschmann (soprano)

Members of the RIAS Kammerchor

Berliner Barock Solisten

Rainer Kussmaul (violin/director)

Mendelssohn: Variations concertantes for cello and piano, Op 17

Antonio Meneses (cello)

Gérard Wyss (piano)

20071116

From 7.00am

Purcell: O, all ye people, clap your hands

Les Arts Florissants

William Christie (director/organ)

Strauss: Wiener-Gemuts-Walzer, Op 116

Alban Berg Quartet

Berlioz: Te Deum for tenor, chorus, orchestra and organ

Roberto Alagna (tenor)

Choeur et Orchestre de Paris

John Nelson (conductor)

From 8.30am

Mozart: Symphony No 1 in E flat

Radio Sinfonieorchester Stuttgart des SWR

Roger Norrington (conductor)

Handel: Water music in F (excerpts)

Berlin Philharmonic Orchestra

Rafael Kubelik (conductor)

Boccherini: Quintet No 31 in D minor for 2 violins, viola and 2 cellos

Europa Galante

Fabio Biondi (director)

20071119

Including at 7.00am:

Palestrina: Lectio III (Iod. Manum suam misit hostis) (3rd Book of Lamentations)

Choir of Westminster Cathedral

Martin Baker (director)

Weber: Invitation to the Dance

Hamish Milne (piano)

Beethoven: The Creatures of Prometheus, Op 43 (Adagio - andante quasi allegretto)

Orchestra of the 18th Century

Frans Bruggen (conductor)

8.30am

Debussy: Fetes (Nocturnes)

Boston Symphony Orchestra

Charles Munch (conductor)

Mozart: Et incarnatus est (Mass in C minor, K427)

Anna Moffo (soprano)

Philharmonia Orchestra

Alceo Galliera (conductor)

Ravel: Five O'Clock Foxtrot

Nikolai Petrov (piano)

20071120

From 7.00am

Chopin: Polonaise in G flat

Garrick Ohlsson (piano)

Grieg: A Swan; Varen (6 Orchestral Songs)

Inger Dam-Jensen (soprano)

Malmo Symphony Orchestra

Bjarte Engeset (conductor)

Vivaldi: Cello Concerto for in A minor

Sol Gabetta (cello)

Sonatori de la Gioiosa Marca

From 8.30am

Berlioz: Romeo et Juliette, Op 17 (excerpt)

London Symphony Orchestra

Pierre Monteux (conductor)

Avison-Geminiani: Concerto grosso in B flat

Avison Ensemble

Pavlo Beznosiuk (director)

Holst: The Perfect Fool

London Symphony Orchestra

Andre Previn (conductor)

20071121

From 7.00am

Monteverdi: Ave maris stella

Lausanne Vocal and Instrumental Ensemble

Michel Corboz (director)

Prokofiev: Romeo and Juliet Suite No 3 (excerpt)

Members of the NBC Symphony Orchestra

Leopold Stokowski (conductor)

Martinu: Borova

Radoslav Kvapil (piano)

From 8.30am

Schumann: Wanderlied; Erstes Grun (Kerner-Lieder, Op 35)

Dietrich Fischer-Dieskau (tenor)

Hertha Klust (piano)

Boccherini: Cello Concerto No 4 in C

Anner Bylsma (cello)

Hermann Baumann, Adriaane van Woudenberg (horn)

Concerto Amsterdam

Jaap Schroder (conductor)

Walter Leigh: A Midsummer Night's Dream - suite (excerpts)

Trevor Pinnock (harpsichord)

London Philharmonic Orchestra

Nicholas Braithwaite (conductor)

20071122

Including at 7.00am:

William Brade: Consort Music

Hesperion XX

Jordi Savall (director)

Chopin: Impromptu in G flat, Op 51

Bella Davidovich (piano)

Handel: Concerto grosso in D, Op 3 No 6

Academy of St Martin in the Fields

Neville Marriner (director)

8.30am

Liadov: Baba-Yaga, Op 56

Suisse Romande Orchestra

Ernest Ansermet (conductor)

Chausson: Le Colibri, Op 2 No 7

Gerard Souzay (baritone)

Jacqueline Bonneua (piano)

Finzi: Interlude for oboe and strings, Op 21

Nicholas Daniel (oboe)

Bournemouth Symphony Orchestra

Vernon Handley (conductor)

20071123

Including at 7.00am:

Soler: Fandango in D minor

Rafael Puyana (harpsichord)

Sydney Baynes: Destiny

Royal Philharmonic Orchestra

Barry Wordsworth (conductor)

Paganini: Moto perpetuo, Op 11

Mstislav Rostropovich (cello)

Vladimir Yampolsky (piano)

8.30am

Reger, orch. Poltoratsky: Suite in G minor

Moscow Soloists

Yuri Bashmet (viola/director)

Christopher Ball: 4 Dances for Wind Trio

Adam Walker (flute)

Paul Arden-Taylor (oboe)

Leslie Craven (clarinet)

Franck: Psyche et Eros

Cologne Radio Symphony Orchestra

Carlo Maria Giulini (conductor)

20071126

From 7.00am

Beethoven: Leonore Overture No 3

Bavarian Radio Symphony Orchestra

Leonard Bernstein (conductor)

Telemann: Violin Concerto No 4 in E

Arthur Grumiaux (violin)

Academy of St Martin in the Fields

Iona Brown (conductor)

Nielsen: Overture Helios, Op 17

Danish National Symphony Orchestra

Thomas Dausgaard (conductor)

From 8.30am

Gabrieli: Sonata in G

Anner Bylsma (cello)

Bob van Asperen (organ)

Mozart: Piano Sonata in D, K576

Friedrich Gulda (piano)

Schreker: Scherzo, Op 8

Lucerne Symphony Orchestra

John Axelrod (conductor)

20071127

Including at 7.00am

Liszt: Mephisto Waltz

Jorge Bolet (piano)

Handel: Air and Variations (The Harmonious Blacksmith)

Philip Jones Brass Ensemble

Strauss: The Dinner (Le bourgeois gentilhomme, Op 60)

Chicago Symphony Orchestra

Fritz Reiner (conductor)

8.30am

CPE Bach: Sonata No 5 in E flat

Bob van Asperen (harpsichord)

Sibelius: The Swan of Tuonela

Manfred Baier (English horn)

Berlin Radio Symphony Orchestra

Paavo Berglund (conductor)

Haydn: Symphony No 55 in E flat (The Schoolmaster)

Residency Orchestra The Hague

Willem van Otterloo (conductor)

20071128

Including at 7.00am

Bach: Concerto in A minor for four keyboards, BWV 1065

Michel Béroff, Jean-Philippe Collard, Gabriel Tacchino, Bruno Rigutto (pianos)

Paris Orchestral Ensemble

Jean-Pierre Wallez (conductor)

Schumann: Five Pieces in Folk Style, Op 102

Mstislav Rostropovich (cello)

Benjamin Britten (piano)

Haydn: Sinfonia concertante

Toru Yasunaga (violin)

Georg Faust (cello)

Jonathan Kelly (oboe)

Stefan Schweigert (bassoon)

8.30am

Collins: Vanity Fair

BBC Concert Orchestra

John Wilson (conductor)

Chopin: Nocturne in C sharp minor, Op 27 No 1

Michael Rabin (violin)

Bell Telephone Orchestra

Donald Voorhees (conductor)

Smetana: Richard III

BBC Philharmonic

Gianandrea Noseda (conductor)

20071129

Including at 7.00am

Handel: Organ Concerto No 6 in B flat, Op 4

Simon Preston (organ)

Menuhin Festival Orchestra

Yehudi Menuhin (conductor)

Rossini: Inflammatus e accensus

Montserrat Caballe (soprano)

RCA Italian Opera Orchestra

Carlo Felice Cillario (conductor)

Dvorak: The Noon Witch, Op 108

Netherlands Philharmonic Orchestra Amsterdam

Yakov Kreizberg (conductor)

8.30am

Ravel: Sonate Posthume

Charles Libove (violin)

Nina Lugovoy (piano)

Gliere: Festival in the Palace of Prince Vladimir

Royal Philharmonic Orchestra

Harold Farberman (conductor)

Beethoven: String Quartet, Op 18 No 2

Tokyo Quartet

20071130

Including at 7.00am

Handel: Flammende Rose, Zierde der Erden

Julianne Baird (soprano)

Tempesta di Mare Chamber Players

Liszt: Les Preludes

Royal Philharmonic Orchestra

Constantin Silvestri (conductor)

Gounod: Benedictus; Agnus Dei (St Cecilia Mass)

Irmgard Seefried (soprano)

Czech Philharmonic Chorus

Igor Markevitch (conductor)

8.30am

Beethoven: Sonata No 19 in G minor

Andras Schiff (piano)

JC Bach: Sinfonia No 1 in D, Op 3

Academy of St Martin in the Fields

Neville Marriner (conductor)

Schoenberg: Friede auf Erden, Op 13

Simon Joly Chorale

20071203

From 7.00am

Bach, arr. Sitkovetsky: Goldberg Variation No 25

Julian Rachlin (violin)

Nobuko Imai (viola)

Mischa Maisky (cello)

Handel: Concerto grosso in E minor, Op 6, No 3

Concentus Musicus Vienna

Nikolaus Harnoncourt (conductor)

The 48 at 8:

Bach: Prelude and Fugue No 3 in C sharp (The Well-tempered Clavier, Bk 1)

Helmut Wacha (harpsichord)

From 8.30am

Liszt: Mazeppa

Berlin Philharmonic Orchestra

Herbert Von Karajan (conductor)

Haydn: The Seasons; With joy th'impatient husbandman

Martti Talvela (bass)

Vienna Symphony Orchestra

Karl Bohm (conductor)

Bartok: Kossuth

Hungarian National Philharmonic Orchestra

Zoltan Kocsis (conductor)

20071204

From 7.00am

Chabrier: Fête Polonaise (Le Roi malgré lui)

Detriot Symphony Orchestra

Paul Paray (conductor)

Schubert: Die Taubenpost

Jan Kobow (tenor)

Kristian Bezuidenhout (piano)

The 48 at 8:

Bach: Prelude and Fugue No 4 in C sharp minor (The Well-tempered Clavier, Bk 1)

Mieczyslaw Horszowski (piano)

From 8.30am

Rachmaninov: The Bells, Op 35 (Allegro)

Karl Dent (tenor)

Atlanta Symphony Orchestra and Chorus

Robert Shaw (conductor)

Copland: Music for Movies

Saint Louis Symphony Orchestra

Leonard Slatkin (conductor)

Vaughan Williams: Five Mystical Songs

John Shirley-Quirk (baritone)

Choir of King's College, Cambridge

English Chamber Orchestra

David Willcocks (conductor)

20071205

Including at 7.00am

Mozart: Masonic Funeral Music, K477

Vienna Philharmonic Orchestra

Karl Böhm (conductor)

Vivaldi: Bassoon Concerto in D minor

Klaus Thunemann (bassoon)

I Musici

The 48 at 8: Bach: Prelude and Fugue No 5 in D, BWV 850 (The Well-tempered Clavier, Bk 1)

Tatiana Nikolaeva (piano)

8.30am

Beethoven: Rondo in B flat for piano and orchestra

Julius Katchen (piano)

London Symphony Orchestra

Piero Gamba (conductor)

Schumann: Mondnacht (Liederkreis, Op 39)

Ian Partidge (tenor)

Jennifer Partridge (piano)

Handel: Keyboard Suite No 7 in G minor

Fou Ts'ong (piano)

20071206

Including at 7.00am

Handel: Overture (Esther)

English Chamber Orchestra

Richard Bonynge (conductor)

Arensky: Polonaise (Suite No 3)

USSR Academic Symphony Orchestra

Yevgeny Svetlanov (conductor)

The 48 at 8: Bach: Prelude and Fugue No 6 in D minor, BWV 851 (The Well-Tempered Clavier, Bk 1)

Davitt Morroney (harpsichord)

8.30am

Haydn: Piano Sonata in D

Sviatoslav Richter (piano)

Wagner: Prelude and Liebestod (Tristan and Isolde)

Philharmonia Orchestra

Otto Klemperer (conductor)

Liadov: Kikimora, Op 63

Russian National Orchestra

Mikhail Pletnev (conductor)

20071207

Including at 7.00am

Vivaldi: Concerto for three violins

Ensemble 415

Chiara Banchini (conductor)

Johann Strauss: Schatz Waltz, Op 418

Boston Symphony Chamber Players

The 48 at 8: Bach: Prelude and Fugue in E flat, BWV 852 (The Well-tempered Clavier, Bk1)

Rosalyn Tureck (piano)

8.30am

Debussy: Rondes de printemps (Images)

London Symphony Orchestra

Pierre Monteux (conductor)

Richard Strauss: Festival Prelude, Op 61

Michael Chertock (organ)

Cincinatti Symphony Orchestra

Jesús López-Cobos (conductor)

Bach arr. Walton: The Wise Virgins

Concert Arts Orchestra

Robert Irving (conductor)

20071224

Including from 7.00am

Brahms: Intermezzo in C sharp minor, Op 117 No 3

Helene Grimaud (piano)

The 48 at 8:

Bach: Prelude and Fugue No 24 in B minor (The Well-Tempered Clavier, Book 1)

Wanda Landowska (harpsichord)

Beethoven: Sonata in A, Op 12 No 2

Augustin Dumay (violin)

Maria Joao Pires (piano)

From 8.30am

Vivaldi: Concerto in D

Giuliano Carmignola (violin)

Venice Baroque Orchestra

Andrea Marcon (director)

Haydn: Sonata in B minor

Lief Ove Andsnes (piano)

Addinsell: Warsaw Concerto for piano and orchestra

Leonard Pennario (piano)

Hollywood Bowl Symphony Orchestra

Carmen Dragon (conductor)

20071225

Including from 7.00am

Nicolai: Overture (The Merry Wives of Windsor)

New York Philharmonic

Leonard Bernstein (conductor)

The 48 at 8:

Bach: Prelude and Fugue No 1 in C (The Well-Tempered Clavier, Book 2)

Bob von Asperen (harpsichord)

Corelli: Concerto grosso in G minor, Op 6 No 8 (Christmas Night)

Il Giardino Harmonico

From 8.30am

Grieg: Lyric Pieces for piano (Book 3)

Walter Gieseking (piano)

Beethoven: Overture (Konig Stephan)

London Symphony Orchestra

Pierre Monteux (conductor)

Tchaikovsky: Voyevoda, Op 78

Chicago Symphony Orchestra

Claudio Abbado (conductor)

Schubert: Impromptu in C minor, Op 90 No 1

Aldo Ciccolini (piano)

20071226

Including from 7.00am

Veracini: Sonata in D, Op 2 No 1

John Holloway (violin)

Jaap ter Linden (cello)

Lars Ulrik Mortensen (harpsichord)

The 48 at 8:

Bach: Prelude and Fugue No 2 in C minor (The Well-Tempered Clavier, Book 2)

Edwin Fischer (piano)

Johann Strauss: Blue Danube Waltz

Vienna Philharmonic Orchestra

Carlos Kleiber (conductor)

From 8.30am

Vivaldi: Concerto in E (Il Riposo, per il natale)

Il Giardino Harmonico

Chopin: Scherzo No 2 in B flat, Op 31

Stephen Hough (piano)

Strauss: Le bourgeois gentilhomme, Op 60

Chamber Orchestra of Europe

Erich Leinsdorf (conductor)

20071227

Including from 7.00am

Berlioz: Overture (Le Corsaire)

Detroit Symphony Orchestra

Paul Paray (conductor)

Wieniawsky: Legende, Op 17

David Oistrakh (violin)

Vladimir Yampolsky (piano)

The 48 at 8:

Bach: Prelude and Fugue No 3 in C sharp (The Well-Tempered Clavier, Book 2)

Rosalind Haas (organ)

From 8.30am

Anderson: Sleigh Ride

Eastman-Rochester Pops Orchestra

Frederick Fennell (conductor)

Faure: Concerto, Op 14

Philippe Graffin (violin)

Ulster Orchestra

Thierry Fischer (conductor)

Strauss: Don Juan, Op 20

Chicago Symphony

Fritz Reiner (conductor)

20071228

Including from 7.00am

Ravel: Jeux d'eau for piano

Angela Hewett (piano)

Rossini: Overture (The silken ladder)

Philharmonia

Carlo Maria Giulini (conductor)

The 48 at 8:

Bach: Prelude and Fugue No 4 in C sharp minor (The Well-Tempered Clavier, Book 2)

Angela Hewett (piano)

From 8.30am

Villa-Lobos: Bachiana brasileira No 5

Cellists of the Berlin Philharmonic

Mozart: Symphony No 25 in G minor

English Chamber Orchestra

Benjamin Britten (conductor)

Enescu: Romanian Rhapsody No 1

USSR State Symphony Orchestra

George Georgescu (conductor)

20071231

Including from 7.00am

Handel: Utrecht Te Deum (excerpts)

Concentus Musicus Wien

Nikolaus Harnoncourt (conductor)

Mozart: Overture (Die Zauberflote)

Wiener Haydn-Orchester

Istvan Kertesz (conductor)

The 48 at 8:

Bach: Prelude and Fugue No 7 in E flat, BWV 876 (The Well-Tempered Clavier, Book 2)

Hans Pischner (harpsichord)

From 8.30am

Mendelssohn: Die erste Walpurgisnacht, Op 60 (excerpts)

Chamber Orchestra of Europe

Nikolaus Harnoncourt (conductor)

Jerome Kern: Smoke Gets in Your Eyes

Louis Kaufman (violin)

Leonard 'Tiny' Berman (piano)

Ernest Tomlinson: Fantasia on Auld Lang Syne

Royal Ballet Sinfonia

Gavin Sutherland (conductor)

20080101

Including from 7.00am

Degli Antoninii: Ricercata No 10

Julius Berger (cello)

Wagner: Lohengrin (Prelude to Act 1)

Munich Philharmonic Orchestra

Hans Knappertsbusch (conductor)

The 48 at 8:

Bach: Prelude and Fugue No 8 in D sharp minor, BWV 877 (The Well-Tempered Clavier, Book 2)

Glenn Gould (piano)

From 8.30am

Mozart: Vorrei spiegarvi, oh Dio!... Ah, conte, partite, K418

Rita Streich (soprano)

Bavarian Radio Symphony Orchestra

Charles Mackerras (conductor)

Faure, orch. Rabaud: Dolly Suite

Tanglewood Festival Chorus

Boston Symphony Orchestra

Seiji Ozawa (conductor)

Haydn: Arietta con variazioni in E flat, H XVII 3

Monique Haas (piano)

20080102

Including from 7.00am

Honegger: Pastorale d'ete

Orchestre du Capitole de Toulouse

Michel Plasson (conductor)

Grieg: Intermezzo in A minor

Truls Mork (cello)

Jean-Yves Thibaudet (piano)

The 48 and 8:

Bach: Prelude and Fugue No 9 in E, BWV 878 (The Well-Tempered Clavier, Book 2)

Ton Koopman (harpsichord)

From 8.30am

Chopin: 3 Waltzes, Op 64

Peter Katin (piano)

Sibelius: Norden, Op 90 No 1

Tom Krause (baritone)

Pentti Koskimies (piano)

Arnold: 4 Cornish Dances, Op 91

BBC Northern Symphony Orchestra

Robert Farnon (conductor)

20080103

Including from 7.00am

Carmina Burana (Medieval songs from the Benediktbeuren manuscript c.1230): Tempus est jocundum; Tempus adest floridum

Anne Azema (soprano)

John Fleagle (tenor)

Boston Camerata

Joel Cohen (director)

Ravel: Une barque sur l'ocean (Miroirs)

German Radio Symphony Orchestra

Michael Gielen (conductor)

The 48 at 8:

Bach: Prelude and Fugue No 10 in E minor, BWV 879 (The Well-Tempered Clavier, Book 2)

Friedrich Gulda (piano)

From 8.30am

Beethoven: 12 Variations in A on the Russian Dance from Paul Wranitzky's Ballet Das Waldmadchen

Vladimir Ashkenazy (piano)

Vivaldi: Concerto in D minor, RV 393

Europa Galante

Fabio Biondi (director)

Glinka: Sinfonia (A Life for the Tsar)

Orchestre des Concerts Lamoureux

Igor Markevitch (conductor)

20080104

Including from 7.00am

Tchaikovsky: Elegie for Strings

Royal Philharmonic Orchestra

Vladimir Ashkenazy (conductor)

Faure, arr. L Anderson: Apres un reve, Op 7 No 1

Nathan Milstein (violin)

RCA Victor Orchestra

Arthur Fidler (conductor)

The 48 at 8:

Bach: Prelude and Fugue No 11 in F, BWV 880 (The Well-Tempered Clavier, Book 2)

Glenn Wilson (harpsichord)

From 8.30am

Schumann: Genoveva Overture, Op 81

Leipzig Gewandhaus Orchestra

Riccardo Chailly (conductor)

Rossini: Prelude, Theme and Variations

Alan Civil (horn)

Gerald Moore (piano)

Bartok: Hungarian Sketches

Chicago Symphony Orchestra

Fritz Reiner (conductor)

20080128

Including from 7.00am

Schubert: Marche heroique in D, D602 No 3

Christoph Eschenbach and Justus Frantz (piano duet)

Duparc: Chanson triste; L'invitation au voyage

Elly Ameling (soprano)

San Francisco Symphony Orchestra

Edo de Waart (conductor)

Bach: Ricercar a 6 (The Musical Offering, BWV 1079)

Ars Rediviva

Milan Munclinger (director)

From 8.30am

Ritter: O amantissime sponse Jesu

Aafje Heynis (contralto)

Netherland Chamber Orchestra

Szymon Goldberg (conductor)

Liszt: Les cloches de Geneve (Annees de pelerinage)

Nicholas Angelich (piano)

Ives, orch. Schuman: Variations on America

Boston Pops Orchestra

Arthur Fiedler (conductor)

20080129

Including from 7.00am

Ponchielli: Dance of the hours (La Gioconda)

Sinfonia of London

Robert Irving (conductor)

Satie: Jack in the Box

Peter Toperczer (piano)

Vivaldi: Tu m'offendi (La verita in cimento)

Philippe Jaroussky (countertenor)

Matheus

Jean-Christophe Spinosi (director)

From 8.30am

Smetana: Bohemia's Woods and Fields (Ma vlast)

Bamberg Symphony Orchestra

Rudolf Kempe (conductor)

Victoria: Vidi speciosam

Regensburger Domchor

Verdi: Ma se m'e forza perderti (Un ballo in maschera)

Richard Tucker (tenor)

Vienna State Opera Orchestra

Nello Santi (conductor)

20080130

Including from 7.00am

Handel: Love in her eyes sits playing (Acis and Galatea)

Paul Agnew (tenor)

Les Arts Florissants

William Christie (director)

Wagner, arr. Caine: Overture (Tannhauser)

Uri Caine Ensemble

Chopin: Scherzo in E, Op 54

Shura Cherkassky (piano)

From 8.30am

Strauss: Freundliche Vision, Op 48 No 1

Nicolai Gedda (tenor)

Hermann Reutter (piano)

Buxtehude: Air with Two Variations in A minor, BuxVW 249

Glen Wilson (harpsichord)

Mozart: Symphony No 30 in D, K202

Dresden Staatskapelle

Otmar Suitner (conductor)

20080131

Including from 7.00am

Pachelbel: Chaconne in F minor

Helmut Walcha (organ)

Schubert: Magnificat, D 486

Arnold Schoenberg Choir

Vienna Concentus Musicus

Nikolaus Harnoncourt (conductor)

Wagner: Christoph Columbus

Malaga Philharmonic Orchestra

Alexander Rahbari (conductor)

From 8.30am

Enescu: Romanian Rhapsody No 2 in D

Monte-Carlo Philharmonic Orchestra

Lawrence Foster (conductor)

Haydn: Divertimento No 1 in D

Lajos Lencses (oboe)

Auer Quartet

Franck: Symphonic Variations

Jean-Yves Thibaudet (piano)

Suisse Romande Orchestra

Charles Dutoit (conductor)

20080201

Including from 7.00am

Dvorak: Slavonic Dance, Op 46 No 2

London Symphony Orchestra

Jean Martinon (conductor)

Bridge: Scherzetto

Julian Lloyd Webber (cello)

John McCabe (piano)

Gombert: Ave regina

Pro Cantione Antiqua

Bruno Turner (director)

From 8.30am

R Strauss: Dance of the Seven Veils (Salome)

New York Philharmonic Orchestra

Lorin Maazel (conductor)

Beethoven: Sonata No 22 in F, Op 54

Kun-Woo Paik (piano)

Gershwin: An American in Paris

Boston Pops Orchestra

Arthur Fielder (conductor)

20080204

Including from 7.00am

Monza: La tempesta del mare

Europa Galante

Fabio Biondi (conductor)

Tchaikovsky: Sleeping Beauty

Russian National Orchestra

Mikhail Pletnev (conductor)

Bach: Brandenburg Concerto No 2, BWV 1047

Ravinia Players

James Levine (conductor)

From 8.30am

Victoria: O quam gloriosum

The Sixteen

Chausson: Poeme

Philippe Graddin (violin)

Royal Liverpool Philharmonic Orchestra

Vernon Handley (conductor)

Quantz: Concerto in G

Simion Stanciu Syrinx (panpipe)

Lausanne Chamber Orchestra

Armin Jordan (conductor)

20080205

Including from 7.00am

Bach: Gelobet sei der Herr

Janet Baker (mezzo-soprano)

Academy of St Martin in the Fields

Neville Marriner (conductor)

Berlioz: Queen Mab (Romeo and Juliet)

Boston Symphony Orchestra

Charles Munch (conductor)

Mozart, compl. Goldstone: Prelude in C

Anthony Goldstone (piano)

From 8.30am

Granados: Arabesca

Angel and Celedonio Romero (guitars)

Beethoven: Fidelio (Act 2)

Florestan ...... Ernst Haefliger (tenor)

Bavarian State Opera Orchestra

Ferenc Fricsay (conductor)

Tchaikovsky: Suite No 3

Orchestra of La Scala, Milan

Lovro von Matacic (conductor)

20080206

From 7.00am

Busoni: Lustspielouverture, Op 38

Berlin Radio Symphony Orchestra

Arturo Tamayo (conductor)

Granados: Allegro de concert

Teresa Llacuna (piano)

Kaiser-Lindemann: Die 12 in Bossa-nova

Cellos of the Berlin Philharmonic Orchestra

From 8.30am

Mozart: Haffner Symphony

Vienna Philharmonic Orchestra

Istvan Kertesz (conductor)

Poulenc: Aubade

Francois-Rene Duchable (piano)

Rotterdam Philharmonic Orchestra

James Conlon (conductor)

Rossini: Una voce poco fa (Il Barbiere di Siviglia, Act 1)

Rosina ...... Gianna d'Angelo (soprano)

Bavarian Radio Symphony Orchestra

Bruno Bartoletti (conductor)

20080207

Including from 7.00am

Scarlatti: Sonata in D, K443

Mikhail Pletnev (piano)

Wolf-Ferrari: Overture (La dama boba)

Academy of St Martin in the Fields

Neville Marriner (conductor)

Debussy: Valse romantique

Monique Haas (piano)

From 8.30am

Beethoven: Overture (Leonore, Act 2)

Leipzig Gewandhaus Orchestra

Franz Konwitschny (conductor)

Campra: Agnus Dei (Requiem)

Monteverdi Choir

English Baroque Soloists

John Eliot Gardiner (conductor)

Dvorak: In Nature's Realm

Czech Philharmonic Orchestra

Karel Sejna (conductor)

20080208

Including from 7.00am

Vivaldi: Concerto, RV 120

Concerto Alessandrini

Bantock: Caristiona

Royal Philharmonic Orchestra

Vernon Handley (conductor)

Beethoven: Romance in F, Op 50

Tonhalle Orchestra Zurich

David Zinman (conductor)

From 8.30am

Rossini: Overture (Tancredi)

Stuttgart Radio Symphony Orchestra

Guanluigi Gelmetti (conductor)

Bach: Brandenburg Concerto No 3 in G, BWV 1048

Il Giardino Armonico

Giovanni Antonini (conductor)

Piazzolla: Milonga del Angel

New Tango Quintet

20080218

From 7.00am

Suppe: Overture (Light Cavalry)

Vienna Philharmonic Orchestra

Riccardo Muti (conductor)

Mondonville: Sonate en Symphonie, Op 3, No 5

Les Musiciens du Louvre

Mark Minkowski (conductor)

Butterworth: 3 Songs from A Shropshire Lad

Benjamin Luxon (baritone)

David Willison (piano)

From 8.30am

Rameau: Les Indes Galantes (excerpts)

Orchestra of the 18th Century

Frans Bruggen (conductor)

Schumann: Requiem f󼲠ignon

Soloists from the Chorus of the Dusseldorf Musikverein

Dusseldorf Symphony Orchestra

Bernhard Klee (conductor)

Haydn: Piano Concerto in D

Ronald Brautigam (fortepiano)

Concerto Copenhagen

Lars-Ulrik Mortensen (director).

20080218

From 7.00am

Suppe: Overture (Light Cavalry)

Vienna Philharmonic Orchestra

Riccardo Muti (conductor)

Mondonville: Sonate en Symphonie, Op 3, No 5

Les Musiciens du Louvre

Mark Minkowski (conductor)

Butterworth: 3 Songs from A Shropshire Lad

Benjamin Luxon (baritone)

David Willison (piano)

From 8.30am

Rameau: Les Indes Galantes (excerpts)

Orchestra of the 18th Century

Frans Bruggen (conductor)

Schumann: Requiem f󼲠ignon

Soloists from the Chorus of the Dusseldorf Musikverein

Dusseldorf Symphony Orchestra

Bernhard Klee (conductor)

Haydn: Piano Concerto in D

Ronald Brautigam (fortepiano)

Concerto Copenhagen

Lars-Ulrik Mortensen (director).

20080218

From 7.00am

Suppe: Overture (Light Cavalry)

Vienna Philharmonic Orchestra

Riccardo Muti (conductor)

Mondonville: Sonate en Symphonie, Op 3, No 5

Les Musiciens du Louvre

Mark Minkowski (conductor)

Butterworth: 3 Songs from A Shropshire Lad

Benjamin Luxon (baritone)

David Willison (piano)

From 8.30am

Rameau: Les Indes Galantes (excerpts)

Orchestra of the 18th Century

Frans Bruggen (conductor)

Schumann: Requiem f󼲠ignon

Soloists from the Chorus of the Dusseldorf Musikverein

Dusseldorf Symphony Orchestra

Bernhard Klee (conductor)

Haydn: Piano Concerto in D

Ronald Brautigam (fortepiano)

Concerto Copenhagen

Lars-Ulrik Mortensen (director)

20080219

From 7.00am

Weber: Overture (The Ruler of the Spirits)

Suisse Romande Orchestra

Ernest Ansermet (conductor)

Mozart: Concert Aria (Ombra felice, K255)

Marjana Lipovsek (mezzo-soprano)

Salzburg Mozarteum Orchestra

Leopold Hager (conductor)

Bach: Brandenburg Concerto No 2 in F

European Brandenburg Ensemble

Trevor Pinnock (director)

From 8.30am

Wagner: Overture (Tannhauser)

Berlin Philharmonic Orchestra

Claudio Abbado (conductor)

Chopin: Berceuse in D flat, Op 57

Maria Joao Pires (piano)

Mozart: Regina Coeli, K108

Emma Kirkby (soprano)

Westminster Cathedral Boys Choir

Chorus and Orchestra of the Academy of Ancient Music

Christopher Hogwood (conductor).

20080219

From 7.00am

Weber: Overture (The Ruler of the Spirits)

Suisse Romande Orchestra

Ernest Ansermet (conductor)

Mozart: Concert Aria (Ombra felice, K255)

Marjana Lipovsek (mezzo-soprano)

Salzburg Mozarteum Orchestra

Leopold Hager (conductor)

Bach: Brandenburg Concerto No 2 in F

European Brandenburg Ensemble

Trevor Pinnock (director)

From 8.30am

Wagner: Overture (Tannhauser)

Berlin Philharmonic Orchestra

Claudio Abbado (conductor)

Chopin: Berceuse in D flat, Op 57

Maria Joao Pires (piano)

Mozart: Regina Coeli, K108

Emma Kirkby (soprano)

Westminster Cathedral Boys Choir

Chorus and Orchestra of the Academy of Ancient Music

Christopher Hogwood (conductor)

20080220

From 7.00am

Bach: Concerto in D Minor for 3 keyboards, BWV 1063

Guher and Suher Pekinel (piano)

Zurich Chamber Orchestra

Howard Griffiths (conductor)

Holst: A Somerset Rhapsody

Royal Scottish National Orchestra

David Lloyd-Jones (conductor)

Handel: Violin Sonata in A, Op 1, No 3

Andrew Manze (violin)

Richard Egarr (harpsichord)

From 8.30am

J Strauss II: Annen-Polka

Berlin Radio Symphony Orchestra

Ferenc Fricsay (conductor)

Purcell: Funeral Sentences

Taverner Consort and Choir

John Toll (organ)

Andrew Parrott (conductor)

Mendelssohn: Piano Concerto No 2 in D Minor

Cyprien Katsaris (piano)

Leipzig Gewandhaus Orchestra

Kurt Masur (conductor)

20080221

From 7.00am

Nicolai: Overture (The Merry Wives of Windsor)

London Philharmonic Orchestra

Franz Welser-Most (conductor)

CPE Bach: Sonata in G, Wq 62/19

Mikhail Pletnev (piano)

Tchaikovsky: Polonaise and Waltz (Eugene Onegin)

Leopold Stokowski (conductor)

From 8.30am

Biber: Laetatus sum

Max van Egmont, Jacques Villisech (bass)

Concentus musicus Wien

Nikolaus Harnoncourt (director)

Prokofiev: Scenes from Romeo and Juliet (excerpts)

Czech Philharmonic Orchestra

Karel Ancerl (conductor)

Anderson: Piano concerto in C

Jeffrey Biegel (piano)

BBC Concert Orchestra

Leonard Slatkin (conductor).

20080221

From 7.00am

Nicolai: Overture (The Merry Wives of Windsor)

London Philharmonic Orchestra

Franz Welser-Most (conductor)

CPE Bach: Sonata in G, Wq 62/19

Mikhail Pletnev (piano)

Tchaikovsky: Polonaise and Waltz (Eugene Onegin)

London Philharmonic Orchestra

Leopold Stokowski (conductor)

From 8.30am

Biber: Laetatus sum

Max van Egmont, Jacques Villisech (bass)

Concentus musicus Wien

Nikolaus Harnoncourt (director)

Prokofiev: Scenes from Romeo and Juliet (excerpts)

Czech Philharmonic Orchestra

Karel Ancerl (conductor)

Anderson: Piano concerto in C

Jeffrey Biegel (piano)

BBC Concert Orchestra

Leonard Slatkin (conductor)

20080222

From 7.00am

Bach: Trio Sonata, BWV 530

Palladian Ensemble

Finzi: Romance for String Orchestra, Op 11

Scottish Ensemble

Jonathan Morton (director)

Sibelius: Karelia Suite

London Symphony Orchestra

Alexander Gibson (conductor)

From 8.30am

Stravinsky: Scherzo fantastique

Detroit Symphony Orchestra

Antal Dorati (conductor)

Brahms: 3 Intermezzi, Op 117

Emanuel Ax (piano)

Mozart: Violin Concerto No 1, K207

Academy of St Martin in the Fields

Iona Brown (violin/conductor).

20080222

From 7.00am

Bach: Trio Sonata, BWV 530

Palladian Ensemble

Finzi: Romance for String Orchestra, Op 11

Scottish Ensemble

Jonathan Morton (director)

Sibelius: Karelia Suite

London Symphony Orchestra

Alexander Gibson (conductor)

From 8.30am

Stravinsky: Scherzo fantastique

Detroit Symphony Orchestra

Antal Dorati (conductor)

Brahms: 3 Intermezzi, Op 117

Emanuel Ax (piano)

Mozart: Violin Concerto No 1, K207

Academy of St Martin in the Fields

Iona Brown (violin/conductor)

20080225

Including from 7.00am

Purcell: Come ye sons of art away; Birthday Ode for Queen Mary (Sound the Trumpet)

Early Music Consort of London

David Munrow (director)

Mozart: Adagio in E for violin and orchestra, K261

Philharmonia Orchestra

Thomas Zehetmair (conductor/violin)

Debussy: Scottish March

Concertgebouw Orchestra

Bernard Haitink (conductor)

From 8.30am

Bach: Sinfonia No 4 in D minor, BWV 790; Sinfonia No 9 in F minor, BWV 795; Sinfonia No 3 in D, BWV 789

Jascha Heifetz (violin)

William Primrose (viola)

Gregor Piatigorsky (cello)

Haydn: Dearest wife! By thy side (The Creation)

Gundula Janowitz (soprano)

Dietrich Fischer-Dieskau (baritone)

Arnold: Concerto for two pianos (3 hands)

David Nettle, Richard Markham (pianos)

Royal Philharmonic Orchestra

Vernon Handley (conductor)

20080226

Including from 7.00am

Scarlatti: Sinfonia No 8

Paolo Capirci (flute)

La Magnifica Comunita

Enrico Csazza (director)

Mozart: Symphony in C, K162

Vienna Consentus Musicus

Nikolaus Harnoncourt (conductor)

Clementi: Batti, batti (after Mozart's Don Giovanni)

Mario Tipo (piano)

Smetana: Vysehrad (Ma vlast)

Milwaukee Symphony Orchestra

Zdenek Macal (conductor)

Puccini: Vogliatemi bene, un bene piccolino (Madama Butterfly, Act 1)

Cio-Cio San ...... Renata Scotto (soprano)

BF Pinkerton ...... Carlo Bergonzi (tenor)

Rome Opera House Orchestra

Mussorgsky: A Night on the Bare Mountain

Gustav Mahler Youth Orchestra

Claudio Abbado (conductor)

20080227

Including from 7.00am

Chopin: Rondo in C, Op 73

Danielle Laval, Teresa Llacuna (pianos)

Glazunov: Prelude and Fugue in D minor (The Fridays, Book 1 No 1)

Shostakovich Quartet

Mozart: Concerto No 3 in E flat, K447

Miroslav Stefek (horn)

Czech Philharmonic Orchestra

Karel Ancerl (conductor)

From 8.30am

Mondonville: Sonata No 4 in C (Pieces de clavecin en sonates)

Lars Fryden (violin)

Gustav Leonhardt (harpsichord)

Sibelius: En Saga, Op 9

Boston Symphony Orchestra

Colin Davis (conductor)

Mendelssohn: Andante with Variations in D

Marie-Claire Alain (organ)

20080228

Including from 7.00am

Schubert: Offertorium, D963

Ensemble Vocal de Lausanne

Lausanne Chamber Orchestra

Michel Corboz (conductor)

Handel: Concerto grosso in F, Op 3 No 4

Les Musiciens du Louvre

Marc Minkowski (director)

Lyadov: 8 Russian Folk Songs

Bergen Philharmonic Orchestra

Dmitri Kitaenko (conductor)

From 8.30am

Byrd: Queen's Goodnight (Prelude and Ground)

Phantasm

Beethoven: Sonata in G, Op 14 No 2

Andras Schiff (piano)

Grofe: Mississippi Suite

Eastman-Rochester Orchestra

Howard Hanson (conductor)

20080229

Including from 7.00am

Chopin: Mazurkas, Op 63: No 1 in B; No 2 in F minor; No 3 in C sharp minor

Charles Rosen (piano)

Beethoven: Adelaide

Wolfgang Holzmair (baritone)

Imogen Cooper (piano)

Rimsky-Korsakov: Overture (The Tsar's Bride)

Bolshoi Symphony Orchestra

Aldexander Lazarev (conductor)

From 8.30am

Saint-Saens: Introduction and Rondo capriccioso, Op 28

Henryk Szeryng (violin)

Monte-Carlo National Opera Orchestra

Edourard van Remoortel (conductor)

Bellini: A te, o cara, amor talora

Raul Gimenez (tenor)

Scottish chamber Orchestra

Michelangelo Veltri (conductor)

Smetana: Blanik (Ma vlast)

Milwaukee Symphony Orchestra

Zdenek Macal (conductor)

20080317

Including from 7.00am

Obrecht: J'ai pris amours

Piffaro - The Renaissance Band

Joan Kimball, Robert Wiemken (directors)

Mozart: Basta vincesti - Ah, non lasciarmi (concert aria)

Ileana Cotrubas (soprano)

Camerata Academica

Bernhard Paumgartner (conductor)

Beethoven: Namensfeier Overture, Op 115

Swedish Chamber Orchestra Orebro

Thomas Dausgaard (conductor)

From 8.30am

Sullivan, arr. Robinson: Savoy Dances

Pro Arte Orchestra

Stanford Robinson (conductor)

Gabrieli: Kyrie Eleison (Three Mass Movements)

Dale Jergenson, Richard Levitt (countertenors)

Greg Smith Singers

Texas Boys Choir of Fort Worth

Edward Tarr Brass Ensemble

Vittorio Negri (conductor)

Piston: The Incredible Flutist

Saint Louis Symphony Orchestra

Leonard Slatkin (conductor)

20080318

Including from 7.00am

Purcell: Ground from Sir Anthony Love or The Rambling Lady, Z 588

The Academy of Ancient Music

Christopher Hogwood (director)

Mozart: Andante in F for mechanical organ, K616

Herbert Tachezi (organ)

Borodin: Overture (Prince Igor)

London Symphony Orchestra

Georg Solti (conductor)

From 8.30am

Locatelli: Concerto grosso in G minor, Op 1 No 12

Concerto Koln

Brahms: Tragic Overture

Dresden Staatskapelle

Kurt Sanderling (conductor)

Handel: As When the Dove Laments Her Love (Acis and Glatea)

Victoria de los Angeles (soprano)

London Symphony Orchestra

Adrian Boult (conductor)

20080319

Including from 7.00am

Biber: Sonata in B (Peasants' Church-going)

Concentus Wien

Nikolaus Harnoncourt (director)

Part: Cantus in memoriam Benjamin Britten

Estonian National Symphony Orchestra

Paavo Jarvi (conductor)

Mozart: Symphony No 32 in G, K318

Berlin Philharmonic Orchestra

Herbert von Karajan (conductor)

From 8.30am

Komzak: Badner Mad'In (Girls of Baden), Op 257

Bavarian State Orchestra

Hans Knappertsbusch (conductor)

Schumann: Fantasiestucke, Op 73

Gervase de Peyer (clarinet)

Lamar Crowson (piano)

Vaughan Williams: Oboe Concerto in A minor

Ruth Bolister (oboe)

Elgar Chamber Orchestra

Stephen Bell (director)

20080320

Including from 7.00am

Buxtehude: Das neugeborne Kindelein

Copenhagen Royal Chapel Choir

Dufay Collective

Ebbe Munk (conductor)

Wolf: Intermezzo

Wihan Quartet

Mendelssohn: String Symphony No 2 in D

Hanover Band

Roy Goodman (director)

From 8.30am

Weber: Overture (The Ruler of the Spirits)

Vienna Philharmonic Orchestra

Horst Stein (conductor)

Ravel: Rapsodie espagnole

Orchestre de Paris

Charles Munch (conductor)

Mozart: Sonata in F, KV 377

Bart Schneemann (oboe)

Paolo Giacometti (piano)

20080321

Including from 7.00am

Bull: The King's Hunt

Rafael Puyana (harpsichord)

Haydn, arr. Schollmann: Sonata in E, H XVI 13

Jurgen Schollmann, Gerard Abiton (guitars)

Dvorak: Slavonic Dances, Op 72 No 8 in A flat (Sousedska)

Berlin Philharmonic Orchestra

Lorin Maazel (conductor)

From 8.30am

Monteverdi: Seventh book of madrigals

Tragicomedia

Stephen Stubbs (director)

Ravel: Pavane pour une infante defunte

Jean Doyen (piano)

Horovitz: Sinfonietta

Royal Ballet Sinfonia

Joseph Horovitz (conductor)

20080324

Including from 7.00am

Bach: Prelude in D, BWV 998; Prelude in C minor, BWV 999

Steve Hackett (guitar)

Chopin: Impromptu No 3 in G flat, Op 51

Tamas Vasary (piano)

Poulenc: Salve regina

Polyphony

Stephen Layton (conductor)

From 8.30am

Vivaldi: Concerto in D minor, RV 243

Salvatore Accardo (violin)

I Solisti della Settimane Musicali Internazionali di Napoli

Widor: Allegro (Symphony No 6)

Gillian Weir (organ)

Haydn: Symphony No 39 in G minor

Munich Chamber Orchestra

Alexander Liebreich (conductor)

20080325

Including from 7.00am

Grieg: Melody, Op 47 No 3; Halling (Norwegian Dance), Op 47 No 4

Emil Gilels (piano)

Vieuxtemps: Ballade and Polonaise, Op 38

Arthur Grumiaux (violin)

Dinorah Varsi (piano)

Mozart: Divertimento in D

Concerto Koln

Anton Steck (conductor)

From 8.30am

Lehar: Ballsirenen

Vienna Johann Strauss Orchestra

Willi Boskovsky (conductor)

Boccherini: Quintet No 5 in B flat

Auser Musici

Reger: Three Songs for a capella female choir, Op 111b

Stuttgart Chamber Choir

Frieder Bernius (director)

20080326

Including from 7.00am

Haydn: Minuets Nos 6-8, H IX 16

Philharmonia Hungarica

Antal Dorati (conductor)

Vivaldi: Concerto No 5 in A

Chamber Orchestra of the Vienna State Opera

Mario Rossi (conductor)

Holst: Walt Whitman Overture, Op 7

London Philharmonic Orchestra

Nicholas Braithwaite (conductor)

From 8.30am

Nielsen: Rhapsodic Overture

Philadelphia Orchestra

Eugene Ormandy (conductor)

Mozart: Fantasia in C minor, K475

Stephen Hough (piano)

Bach, orch. Stokowski: Passacaglia and fugue in C minor, BWV 582

Bournemouth Symphony Orchestra

Jose Serebrier (conductor)

20080327

Including from 7.00am

Komzak: Overture (Edelweiss)

Danube Philharmonic Orchestra, Vienna

Manfred Mussauer (conductor)

Albeniz: Asturias (Suite Espanola, Op 47)

Andres Segovia, guitar

Schubert: Adagio (String Trio, D897)

Jorg Ewald Dahler (piano)

Hansheinz Schneeberger (violin)

Thomas Demenga (cello)

From 8.30am

Wiren: Serenade, Op 11

Academy of St Martin in the Fields

Neville Marriner (conductor)

Du Tertre: Pavane; Galliarde; Branle 1; Branle 11

Concentus Musicus Vienna

Nicholas Harnoncourt (conductor)

Prokofiev: Piano Concerto No 1 in D flat, Op 10

Gary Graffman (piano)

Cleveland Orchestra

George Szell (conductor)

20080328

Including from 7.00am

Glazunov: Polonaise (Ballet Suite for large orchestra, Op 52)

USSR Symphony Orchestra

Yevgeny Svetlanov (conductor)

Haydn: String Quartet in D minor, Op 103

The Lindsays

Rachmaninov: Vocalise

Alexander Kniazev (cello)

Nikolai Lugansky (piano)

From 8.30am

Bach: Harpsichord Concerto in A, BWV 1055

Christophe Rousset (harpsichord)

Academy of Ancient Music

Christopher Hogwood (conductor)

Schutz: Eile Mich, Gott, ze erretten

Suzanne Danco (soprano)

Jeanne Demessieux (organ)

Satie: Ragtime Parade

John McCabe (piano)

20080331

Including from 7.00am

Brahms: Intermezzo in E, Op 116, No 6

Nicholas Angelich (piano)

Bach: Concerto in C minor for two harpsichords, BWV 1062

Ton Koopman, Tini Mathot (harpsichords)

Amsterdam Baroque Orchestra

Ton Koopman (director)

Nielsen: Overture (Maskarade)

Danish National Symphony Orchestra

Sergiu Celibidache (conductor)

Buxtehude: O frohliche Stunden

Emma Kirkby (soprano)

John Holloway, Manfredo Kraemer (violins)

Jaap ter Linden (viola da gamba)

Lars Ulrik Mortensen (organ)

Mozart: String quartet in A, K169

Barylli Quartet

Sammartini: Sonata in G for oboe and continuo, Op 13 No 4

Camerata Koln

20080401

Including from 7.00am

Handel: Concerto grosso in F, Op 6 No 2

Academy of St Martin in the Fields

Iona Brown (conductor)

Goudimel: Or sous tous humains

Ensemble Vocal et Instrumental de Lausanne

Michel Corboz (director)

Mozart: Serenade in G (Eine Kleine Nachtmusik)

Boston Symphony Orchestra

Erich Leinsdorf (conductor)

From 8.30am

Haydn: Symphony No 44 in E minor (Trauer)

Polish Chamber Orchestra

Jerzy Maksymiuk (conductor)

Poulenc: Mouvement perpetuel

Jascha Heifetz (violin)

Brooks Smith (piano)

Barber: Quartet in B minor for strings, Op 11

Beaux Arts Quartet

20080402

Including from 7.00am

Glazunov: Concert waltz No 2 in F for orchestra, Op 51

Philharmonia Orchestra

Evgeni Svetlanov (conductor)

Rameau: Suite (Les palladins)

Orchestra of the Age of Enlightenment

Gustav Leonhardt (conductor)

Haydn: Sonata in B flat for piano, H XVI 41

Marc-Andre Hamelin (piano)

From 8.30am

Delibes: Ballet music (Coppelia)

Suisse Romande Orchestra

Ernest Ansermet (conductor)

MacDowell: New England idylls for piano, Op 62

Donna Amato (piano)

Bach: Agnus Dei (Mass in B minor)

Alfred Deller (countertenor)

Leonhardt Baroque Ensemble

20080403

Including from 7.00am

Scarlatti: Concerto in 7 parts No 1 in F minor

Accademia Bizantina

Ottavio Dantone (director/harpsichord)

Elgar: Ave maris stella for chorus

Harry Bramma (organ)

Choir of Worcester Cathedral

Christopher Robinson (conductor)

Beethoven: Variations in D, Op 76

Sviatoslav Richter (piano)

From 8.30am

Wagner: Kaisermarsch

London Symphony Orchestra

Marek Janowski (conductor)

Piazzolla: Aconcagua - Concerto for bandoneon and orchestra

Astor Piazzolla (lead bandoneon)

South German Radio Symphony Orchestra

Emmerich Smola (conductor)

Mozart: Martern aller Arten (Die Entfuhrung aus dem Serail)

Teresa Stich-Randall (soprano)

Vienna Radio Symphony Orchestra

Anton Heiller (conductor)

20080404

Including from 7.00am

Beethoven: Leonore Overture No 1, Op 138

Cleveland Orchestra

George Szell (conductor)

Schubert: Deutsche Tanze, D618

Christoph Eschenbach, Justus Franz (piano)

Fiala: Sinfonia in F

Czech Chamber Philharmonic Orchestra

Vojtech Spurny (conductor/harpsichord)

From 8.30am

Haydn: Divertimento No 5 in D (Feldpartita)

London Wind Soloists

Bliss: Things to Come (music from the film)

Royal Philharmonic Orchestra

Charles Groves (conductor)

Bach: Cantata No 54 (Widerstehe doch der Sunde)

Maureen Forrester (contralto)

Zagreb Soloists

Antonio Janigro (conductor)

20080407

Including from 7.00am

Mouret: Motet - Usquequo Domine (How long, O Lord)

Sara Macliver (soprano)

Ensemble Battistin

Coates: The Three Bears - A Fantasy

Indianapolis Symphony Orchestra

Raymond Leppard (conductor)

CPE Bach: Siciliana in F Sharp Minor

Andres Segovia (guitar)

From 8.30am

Mozart: Symphony No 22, K162

Stuttgart Radio Symphony Orchestra

Roger Norrington (conductor)

Mendelssohn: Gott, sei mir gnadig (Paulus)

Thomas Quasthoff (baritone)

Dresden Staatskapelle

Sebastian Weigle (conductor)

Sibelius: The Oceanides

Helsinki Philharmonic Orchestra

Paavo Berglund (conductor)

20080408

Including from 7.00am

De Fesch: Concerto grosso in C, Op 3 No 4

Orchestre d'Auvergne

Arie van Beek (conductor)

Mozart: Six German Dances, K509

Andreas Staier, Christine Schornsheim (vis-a-vis)

Bizet: Jeux d'Enfants

Philharmonia Orchestra

Carlo Maria Giulini (conductor)

From 8.30am

Beethoven: Six Variations in F, Op 34

Alfred Brendel (piano)

De Curtis: A canzone 'e Napule

Giuseppe di Stefano (tenor)

Orchestra

Dino Olivieri (conductor)

Debussy: Rondes de printemps (Images)

Santa Cecilia Orchestra of Rome

Leonard Bernstein (conductor)

20080409

Including from 7.00am

Bach: Italian Concerto, BWV 971

Rosalyn Tureck (piano)

Mozart: Rondo for Violin and Orchestra, K269

Josef Suk (violin)

Prague Chamber Orchestra

Libor Hlavacek (conductor)

Monte: Magnificat sexti toni

Cinquecento

From 8.30am

Purcell, real. Britten: Sweeter than Roses; When the Cock Begins to Crow

James Bowman (countertenor)

Peter Pears (tenor)

John Shirley-Quirk (baritone)

Benjamin Britten (piano)

Boyce: Symphony No 3 in C

The English Concert

Trevor Pinnock (director)

Lyapunov: Zelazowa Wola

USSR Symphony Orchestra

Evgeni Svetlanov (conductor)

20080410

Including from 7.00am

Schutz: Herr, unser Herrscher

The National Youth Choir of Great Britain

Mike Brewer (conductor)

Mendelssohn: Three movements from A Midsummer Night's Dream

Miranda van Kralinger (soprano)

Iris Vermilion (mezzo-soprano)

Cologne Radio Choir and Orchestra

Hans Vonk (conductor)

Walton, arr. Fernie: Spitfire Fugue

Black Dyke Band

Nicholas Childs (conductor)

From 8.30am

Rachmaninov: Symphonic Dances (excerpt)

Royal Concertgebouw Orchestra

Mariss Jansons (conductor)

Rawsthorne: Overture (Street Corner)

Royal Liverpool Philharmonic Orchestra

David Lloyd-Jones (conductor)

Bach: Partita No 3 in A Minor

Murray Perahia (piano)

20080411

Including from 7.00am

Finzi Three Soliloquies for small orchestra

London Philharmonic Orchestra

Adrian Boult (conductor)

Dvorak: Sonatina for violin and piano

Josef Suk (violin)

Rudolf Firkusny (piano)

Vivaldi, arr. Malipiero: Cello Concerto in G, RV 413

Lynn Harrell (cello)

English Chamber Orchestra

Pinchas Zukerman (conductor)

Chopin: Ballade No 3 in A flat

Murray Perahia (piano)

Glass: Interlude (Orphee)

Stuttgart Chamber Orchestra

Dennis Russell Davies (conductor)

Debussy: Prelude a l'apres-midi d'une faune

New York Philharmonic Orchestra

Leonard Bernstein (conductor)

20080428

From 7.00am

Bach orch. Elgar: Fantasia and Fugue in C minor, BWV 537

Halle Orchestra

Mark Elder (conductor)

Grieg: Huldigungsmarsch (Sigurd Jorsalfar)

London Symphony Orchestra

Oivin Fjeldstad (conductor)

Scarlatti: Sonata in F minor, K185/184

Gustav Leonhardt (harpsichord)

From 8.30am

Brahms: Ihr habt nun Traurigkeit (Ein deutsches Requiem, Op 45)

Dawn Upshaw (soprano)

Blossom Festival Chorus

The Cleveland Orchestra

Robert Shaw (conductor)

Berlioz: Overture (Benvenuto Cellini)

Cologne Radio Symphony Orchestra

Gary Bertini (conductor)

Vivaldi: Concerto No 1 in D, RV 549

Berlin Philharmonic Orchestra

Herbert von Karajan (conductor)

20080429

From 7.00am

Gottschalk: Ses yeux

Eugene List, Cary Lewis (piano)

Salieri: Sinfonia in Pantomima

Mannheim Mozart Orchestra

Thomas Fey (conductor)

Schumann: Overture (Manfred, Op 155)

Bavarian Radio Symphony Orchestra

Rafael Kubelik (conductor)

From 8.30am

Toldra: Seis canciones (excerpts)

Teresa Berganza (mezzo-soprano)

Juan Antonio Alvarez Parejo (piano)

Milhaud: Scaramouche

Sabine Meyer (clarinet)

Oleg Maisenberg (piano)

Lully: Le bourgeois gentilhomme (excerpts)

Les Musiciens du Louvre

Marc Minkowski (conductor)

20080430

From 7.00am

Cimarosa: Overture (Il fanatico per gli antichi romani)

Orchestre de Chambre de Lausanne

Armin Jordan (conductor)

Bach: Kantate: Sehet, wir geh'n hinauf gen Jerusalem

Dietrich Fischer-Dieskau (baritone)

St Hedwig's Cathedral Choir, Berlin

Berlin Philharmonic Orchestra

Karl Forster (conductor)

Handel: Passacaille

Anne Queffelec (piano)

From 8.30am

Bartok: Rhapsody No 1 for violin and orchestra

Andre Gertler (violin)

Brno Philharmonic Orchestra

Janos Ferencsik (conductor)

Roussel: Le festin de l'araignee, Op 17

Orchestre Colonne

Pierre Dervaux (conductor)

Schubert: Piano Sonata in A minor, D784

Alfred Brendel (piano)

20080501

From 7.00am

Beethoven: Romance in F for violin and orchestra, Op 50

Gidon Kremer (violin)

Chamber Orchestra of Europe

Nikolaus Harnoncourt (conductor)

Rossini: La donna del lago (excerpt)

Juan Diego Florez (tenor)

Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia

Roberto Abbado (conductor)

Fucik: Marinarella (concert overture)

Czech Philharmonic Orchestra

Vaclav Neumann (conductor)

From 8.30am

Leclair: Violin Concerto in C, Op 7, No 3

Concerto Amsterdam

Jaap Schroder (violin/director)

Berlioz: Le spectre de la rose (Les nuits d'ete, Op 7)

Janet Baker (mezzo-soprano)

New Philharmonia Orchestra

John Barbirolli (conductor)

Dvorak: Czech Suite, Op 39

English Chamber Orchestra

Charles Mackerras (conductor)

20080502

Including from 7.00am

J Strauss: Voices of Spring, Op 410

South German Radio Symphony Orchestra

Michael Gielen (conductor)

Handel: Theodora (excerpt)

Lorraine Hunt Lieberson (mezzo-soprano)

Orchestra of the Age of Enlightenment

Harry Bickett (conductor)

Wieniawski: Polonaise de concert in D, Op 4

Nikolaj Znaider (violin)

Daniel Gortler (piano)

From 8.30am

Locke: Musick for His Majesty's Sackbutts and Cornetts

London Symphony Orchestra

Istvan Kertesz (conductor)

Bach: Chromatic Fantasy and Fugue in D minor, BWV 903

Alfred Brendel (piano)

Holst: Indra, Op 13

London Philharmonic Orchestra

David Atherton (conductor)

20080505

Including from 7.00am

Anon (18th century): Tota salutis

Katia Escalera (soprano)

Florilegium

Ashley Solomons (director)

Mozart: Violin Sonata in E minor, K304

Hilary Hahn (violin)

Natalie Zhu (piano)

Tchaikovsky: Rococo Variations, Op 33

Mstislav Rostropovich (cello)

Leningrad Philharmonic Orchestra

Gennadi Rozhdestvensky (conductor)

From 8.30am

Elgar: Sursum Corda

BBC Symphony Orchestra

Andrew Davis (conductor)

Liszt: Waltzes from Gounod's Faust

Earl Wild (piano)

Handel: Suite in D

English Baroque Soloists

John Eliot Gardiner (conductor)

20080506

Including from 7.00am

Bach, transcr. Stokowski: Fantasia and Fugue in G minor, BWV 542

BBC Philharmonic

Matthias Bamert (conductor)

Tchaikovsky: Meditation, Op 42 No 1

Nikolaj Znaider (violin)

Bavarian Radio Symphony Orchestra

Mariss Jansons (conductor)

Brahms: Rhapsody in B minor, Op 79 No 1

Gerhard Oppitz (piano)

From 8.30am

Gluck: Dance of the Blessed Spirits (Orfeo)

Julius Baker (flute)

Boris Barere (piano)

Coleridge-Taylor: Valse de la reine, Op 22 No 3

London Philharmonic Orchestra

Barry Wordsworth (conductor)

Vivaldi: Piccolo Concerto in C, RV 443

William Bennett (piccolo)

Academy of St Martin in the Fields

Neville Marriner (conductor).

20080506

Including from 7.00am

Bach, transcr. Stokowski: Fantasia and Fugue in G minor, BWV 542

BBC Philharmonic

Matthias Bamert (conductor)

Tchaikovsky: Meditation, Op 42 No 1

Nikolaj Znaider (violin)

Bavarian Radio Symphony Orchestra

Mariss Jansons (conductor)

Brahms: Rhapsody in B minor, Op 79 No 1

Gerhard Oppitz (piano)

From 8.30am

Gluck: Dance of the Blessed Spirits (Orfeo)

Julius Baker (flute)

Boris Barere (piano)

Coleridge-Taylor: Valse de la reine, Op 22 No 3

London Philharmonic Orchestra

Barry Wordsworth (conductor)

Vivaldi: Piccolo Concerto in C, RV 443

William Bennett (piccolo)

Academy of St Martin in the Fields

Neville Marriner (conductor)

20080507

Including from 7.00am

Mozart: Die Maurerfreude, K471

Werner Krenn (tenor)

Edinburgh Festival Chorus

London Symphony Orchestra

Istvan Kertesz (conductor)

Seiber: Besardo Suite No 2

Manchester Chamber Ensemble

Richard Howarth (conductor)

Schubert: Sonatina in D, D384

Arthur Grumiaux (violin)

Riccardo Castagnone (piano)

From 8.30am

Handel: Concerto in G minor, Op 4 No 3

Amsterdam Baroque Orchestra

Ton Koopman (organ/director)

Kodaly: Dances of Marosszek

Budapest Festival Orchestra

Ivan Fischer (conductor)

Beethoven: Piano Sonata in E, Op 14 No 1

Gerhard Oppitz (piano)

20080508

Including from 7.00am

Saint-Saens, arr. Ysaye: Caprice d'apres l'etude en forme de valse, Op 52

Jean-Jacques Kantorow (violin)

Tapiola Sinfonietta

Kees Bakels (conductor)

Kuhnau: Tristis est anima mea

Dresdner Kreuzchor

Rudolf Mauersberger (conductor)

Schubert: Quartetsatz in C minor, D703

Artemis Quartet

From 8.30am

Wagner: A Faust Overture

San Francisco Symphony Orchestra

Edo de Waart (conductor)

Hahn: Si mes vers avaient des ailes

Martini: Plaisir d'amour

Barbara Hendricks (soprano)

Michel Dalberto (piano)

Bach: Prelude and Fugue in F, BWV 880 (48 Preludes and Fugues, Book 2)

Vladimir Feltsman (piano)

20080509

Including from 7.00am

Josef Strauss: Transactionen, Op 184

Bamber Symphony Orchestra

Manfred Honeck (conductor)

Vivaldi: Sinfonia in E, RV 134

Adrian Chandler (violin)

La Serenissima

Poulenc: Sonata for horn, trumpet and trombone

Members of the Philip Jones Brass Ensemble

From 8.30am

Dyson: Four Songs for Sailors

London Oriana Choir

BBC Concert Orchestra

David Drummond (conductor)

Liszt: Piano Concerto No 1 in E flat minor

Samson Francois (piano)

French Radio Orchestra

Constantin Silvestri (conductor)

Falla: El corregidor y la molinera (The Governor and the Miller's Wife) (1st part)

Teresa Berganza (mezzo-soprano)

Juan Antonio Alvarez Parejo (piano)

20080512

Breakfast-time listening, featuring surprises from Rob's rucksack.

Including from 7.00am

William Sterndale Bennett: Overture (The May Queen)

London Philharmonic Orchestra

Nicholas Braithwaite (conductor)

Locatelli: Violin Concerto, Op 3 No 12

Mariana Sirbu (violin)

I Musici

Bach: Toccata in F, BWV 540

Michael Murray (organ)

From 8.30am

Telemann: Concerto Polonois in G, TWV 43:G7

Academy of Ancient Music

Christopher Hogwood (director)

Glinka: Grand Sextet

Lucia Hall, Alissa Margulis (violins)

Nora Romanoff-Schwarzberg (viola)

Mark Drobinsky (cello)

Enrico Fagone (double bass)

Alexander Mogilevsky (piano)

Dvorak: Slavonic Rhapsody, Op 45 No 1

Czech Philharmonic Orchestra

Bohumil Gregor (conductor)

20080513

Rob Cowan delves deep into his rucksack for Radio 3's breakfast programme.

Including from 7.00am

Mozart: Serenata notturna in D, K239

Berlin Philharmonic Orchestra

Herbert von Karajan (conductor)

Monteverdi: Lamento della ninfa

Il complesso Barocco

Alan Curtis (director)

Dvorak: Legends, Op 59 (Nos 8-10)

Rochester Philharmonic Orchestra

David Zinman (conductor)

From 8.30am

Liszt: Vallee d'Obermann

Alfred Brendel (piano)

Handel: Voglio Tempo

Academia Montis Regalis

Alessandro de Marchi (director)

Schubert: An die Musik, D547

Dietrich Fischer-Dieskau (bass-baritone)

Gerald Moore (piano)

20080514

Including from 7.00am

Buxtehude: Prelude

Christopher Herrick (organ)

Schubert: Polonaise, D824 No 2

Lili Kraus, Homero de Magalhaes (piano)

Bach: Sinfonia (Cantata No 209 - Non sa che sia dolore)

Irish Baroque Orchestra

Monica Huggett (director)

From 8.30am

Tchaikovsky: Fantasy Overture in B minor (Romeo and Juliet)

Philharmonia Orchestra

Igor Markevitch (conductor)

Grieg, arr Achron: At Home; Puck; Scherzo-Impromptu

Hagai Shaham (violin)

Arnon Erez (piano)

Satie, orch. Milhaud: Jack in the Box

Utah Symphony Orchestra

Maurice Abravanel (conductor)

20080515

Including from 7.00am

Ravel: Alborado del gracioso

SWR Stuttgart Radio Symphony Orchestra

Sergiu Celibidache (conductor)

Vivaldi: Violin Concerto in D, RV 208 (Il grosso Mogul)

Concerto Amsterdam

Jaap Schroder (violin/director)

Saint-Saens: Bachanalian Dance (Samson and Delilah)

Empire Brass

From 8.30am

Korngold: Scherzo (Sinfonietta, Op 5)

BBC Philharmonic Orchestra

Matthias Bamert (conductor)

Bach, arr. Rummel: Die Seele ruht in Jesu Handen, BWV 127

Jonathan Plowright (piano)

Mozart: Symphony No 30 in D, K202

Dresden Staatskapelle

Colin Davis (conductor)

20080516

Including from 7.00am

Haydn: Overture (L'incontro improvviso)

Lausanne Chamber Orchestra

Antal Dorati (conductor)

Schubert: Himmelsfunken; Der Musensohn (Abendbilder)

Christian Gerhaher (baritone)

Gerold Huber (piano)

Telemann: Oboe Sonata in B flat

Marilyn Zupnik (oboe)

Mark Shuman (cello)

Raymond Leppard (harpsichord)

From 8.30am

Prokofiev: The Young Juliet; Masks; The Monagues and the Capulets (Romeo and Juliet)

Ayako Uehara (piano)

Grieg: Peer Gynt, Suite No 2, Op 55

Berlin Philharmonic

Herbert von Karajan (conductor)

Mozart, arr. Schafer: Benedetti I doppi conjugi (Cosi fan tutte)

Pentaedre

20080526

Including from 7.00am

Beethoven: Rondo in C, Op 51 No 1

Sviatoslav Richter (piano)

Santiago de Murcia: Folias espanolas

William Carter (baroque guitar)

Dvorak: 2 Waltzes, Op 54

Prague String Quartet

From 8.30am

Webern: Im Sommerwind

Staatskapelle Dresden

Giuseppe Sinopoli (conductor)

King John IV of Portugal: Crux fidelis

The King's Singers

Brahms: 8 Zigeunerlieder, Op 103

Christa Ludwig (mezzo-soprano)

Gerald Moore (piano)

20080527

Including from 7.00am

Biber: Mystery Sonata No 14 (The Assumption of Mary)

Eduard Melkus (violin)

Huguette Dreyfus (harpsichord)

Barber: Essay No 1 for Orchestra

Saint Louis Symphony Orchestra

Leonard Slatkin (conductor)

Rupert Ignaz Mayr: Dominus regnavit

Mechthild Bach (soprano)

Elisabeth Popien (alto)

Hans Jorg Mammel (tenor)

Gotthold Schwarz (bass)

Capella Weilburgensis vocalis (choir)

L'Arpa Festante

Doris Hagel (director)

From 8.30am

Prokofiev: The Love for Three Oranges Symphonic Suite, Op 33a

Philadelphia Orchestra

Eugene Ormandy (conductor)

Smetana: Furiant and Hop Dance (Czech Dances, Set 2)

Rudolf Firkusny (piano)

Falla: Nights in the Gardens of Spain

Clara Haskil (piano)

Orchestre des Concerts Lamoureux

Igor Markevitch (conductor)

20080528

From 7.00am

Beethoven: Adagio cantabile (Septet, Op 20)

London Gabrieli Brass Ensemble

Corelli: Sonata No 12 in D minor, Op 5 (La Follia)

Nathan Milstein (violin)

Leon Pommers (piano)

Granados: Andaluza (Danza espanola in E minor, Op 37, No 5)

London Symphony Orchestra

Ataulfo Argenta (conductor)

From 8.30am

Bartok, transcr. Arthur Willner: Roumanian Folk Dances

Roberto Michelucci (violin)

I Musici

Mozart: Rondo in A minor, K511

Lise de la Salle (piano)

Schubert, orch. Brahms: Ellens Zweiter Gesang, D838

Anne Sofie von Otter (mezzo-soprano)

Chamber Orchestra of Europe

Claudio Abbado (conductor)

20080529

From 7.00am

Sussmayr: Der Spiegel von Arkadien (excerpts)

Consortium Classicum

Strauss: Dance Suite from Harpsichord Pieces by Francois Couperin (excerpts)

Staatskapelle Dresden

Rudolf Kempe (conductor)

Schumann: Morgens steh'ich auf und frage (Liederkreis, Op 24)

Gerard Souzay (baritone)

Dalton Baldwin (piano)

From 8.30am

Pierne: Ramuntcho (overture on popular basque themes)

Orchestre du Theatre National de l'Opera de Paris

Jean-Baptiste Mari (conductor)

Handel: Mi palpita il cor

Emma Kirkby (soprano)

Academy of Ancient Music

Christopher Hogwood (director)

Faure: Pelleas et Melisande, Op 80

Orchestre Philharmonique de Radio France

Marek Janowski (conductor)

20080530

Including from 7.00am

Scarlatti: Gia il sole dal Gange

Ramon Vargas (tenor)

Unnamed musicians

Katherine Chu (director)

Mendelssohn: Songs without Words, Op 53 Nos 3-5

Annie d'Arco (piano)

Grieg: Peer Gynt, Op 23 (original version - excerpts)

Staatskapelle Dresden

Herbert Blomstedt (conductor)

From 8.30am

Marcello: Oboe Concerto in C minor

Evelyn Rothwell (oboe)

Halle Orchestra

John Barbirolli (conductor)

Finzi: Elegy

Daniel Hope (violin)

Simon Mulligan (piano)

Bartok: Scherzo (Four Orchestra Pieces, Op 12)

Chicago Symphony Orchestra

Pierre Boulez (conductor)

20080609

Including:

Telemann: Concerto in B for oboe and orchestra

Heinz Holliger (oboe)

Camerata Bern

Leroy Anderson: Fiddle-Faddle for orchestra

Eastman-Rochester Pops Orchestra

Frederick Fennell (conductor)

Debussy, orch Stokowski: La cathedrale engloutie

New Philharmonia Orchestra

Leopold Stokowski (conductor)

Respighi: Concert Overture (Belfagor)

London Symphony Orchestra

Lamberto Gardelli (conductor)

Schutz: Veni, sancte spiritus, SWV 475

Cantus Cologne

Musica Fiata

Mozart: Six Variations on Helas, j'ai perdu mon amant, K360

Julian Olevsky (violin)

Estela Kersenbaum (piano)

20080610

The programme includes a Bach Prelude and Fugue from the lady whose playing inspired Shostakovich, plus the Budapest Festival Orchestra performing a set of variations that Dvorak wrote in response to a dare from a colleague.

Including:

Bach: Prelude and Fugue in F sharp minor (WTC - Book 1 No 14, BWV 859)

Tatiana Nikolayeva (piano)

Dvorak: Symphonic Variations on I am a Fiddler, Op 78

Pieter Wispelwey (cello)

Budapest Festival Orchestra

Ivan Fischer (conductor)

Rossini: Overture (L' Italiana in Algeri)

Stuttgart Radio Symphony Orchestra

Gianluigi Gelmetti (conductor)

Tchaikovsky: Serenade melancolique for violin and orchestra, Op 26

Leonid Kogan (violin)

Philharmonia Orchestra

Kyril Kondrashin (conductor)

Verdi: Se quel guerrier io fossi! (Aida - Act 1)

Carlo Bergonzi (tenor)

Vienna Philharmonic

Herbert von Karajan (conductor)

Kodaly: Oregek (The Aged) for chorus

Hungarian Radio and Television Chorus

Janos Ferencsik (conductor).

20080610

The programme includes a Bach Prelude and Fugue from the lady whose playing inspired Shostakovich, plus the Budapest Festival Orchestra performing a set of variations that Dvorak wrote in response to a dare from a colleague.

Including:

Bach: Prelude and Fugue in F sharp minor (WTC - Book 1 No 14, BWV 859)

Tatiana Nikolayeva (piano)

Dvorak: Symphonic Variations on I am a Fiddler, Op 78

Pieter Wispelwey (cello)

Budapest Festival Orchestra

Ivan Fischer (conductor)

Rossini: Overture (L' Italiana in Algeri)

Stuttgart Radio Symphony Orchestra

Gianluigi Gelmetti (conductor)

Tchaikovsky: Serenade melancolique for violin and orchestra, Op 26

Leonid Kogan (violin)

Philharmonia Orchestra

Kyril Kondrashin (conductor)

Verdi: Se quel guerrier io fossi! (Aida - Act 1)

Carlo Bergonzi (tenor)

Vienna Philharmonic

Herbert von Karajan (conductor)

Kodaly: Oregek (The Aged) for chorus

Hungarian Radio and Television Chorus

Janos Ferencsik (conductor)

20080611

Including:

Bizet: Overture (Patrie)

Detroit Symphony Orchestra

Paul Paray (conductor)

Mozart: Symphony No 32 in G, K318

London Symphony Orchestra

Peter Maag (conductor)

Sammartini: Overture (Sinfonia) in G minor

Europa Galante

Fabio Biondi (director)

Bridge: Cherry Ripe (Two Old English Songs, arr. for string orchestra)

Royal Liverpool Philharmonic Orchestra

Charles Groves (conductor)

Hildegard of Bingen: O quam preciosa

Sequentia

Wagner: Die Meistersinger von Nurnberg (Prelude to Act 1)

New York Philharmonic

George Szell (conductor)

20080612

Including:

Mozart: Overture (Die Zauberflote)

Philharmonia Orchestra

Rudolf Kempe (conductor)

Beethoven: 12 Variations on Ein Madchen oder Weibchen for cello and piano, Op 66

Janos Starker (cello)

Rudolf Buchbinder (piano)

Marcello: Concerto in D minor for oboe and strings (arr for trumpet)

Hakan Hardenberger (trumpet)

I Musici

Binge: The Water Mill for oboe and string orchestra

The Light Music Society Orchestra

Vivian Dunn (conductor)

Bach: Contrapunctus VI (Die Kunst der Fuge, BWV 1080)

Glenn Gould (organ)

Faure: Au cimetiere (Quatre melodies, Op 51 No 2)

Bruno Ranc (tenor)

Jean-Claude Pennetier (piano)

20080613

Including:

Beethoven: Egmont Overture, Op 84

Vienna Philharmonic

George Szell (conductor)

Debussy: Children's Corner for piano

Zoltan Kocsis (piano)

Vivaldi: Violin Concerto in C, RV 180 (Il Piacere)

Mariana Sirbu (violin)

I Musici

Dvorak: The Noonday Witch, Op 108

Czech Philharmonic Orchestra

Zdenek Chalabala (conductor)

Villa-Lobos: Sexteto mistico for flute, oboe, sax, harp, celeste and guitar

Jean-Marie Londeix (alto sax)

Wind Quintet of Paris

Nielsen: Saga-drom, Op 39

Danish Radio Symphony Orchestra

Herbert Blomstedt (conductor).

20080613

Including:

Beethoven: Egmont Overture, Op 84

Vienna Philharmonic

George Szell (conductor)

Debussy: Children's Corner for piano

Zoltan Kocsis (piano)

Vivaldi: Violin Concerto in C, RV 180 (Il Piacere)

Mariana Sirbu (violin)

I Musici

Dvorak: The Noonday Witch, Op 108

Czech Philharmonic Orchestra

Zdenek Chalabala (conductor)

Villa-Lobos: Sexteto mistico for flute, oboe, sax, harp, celeste and guitar

Jean-Marie Londeix (alto sax)

Wind Quintet of Paris

Nielsen: Saga-drom, Op 39

Danish Radio Symphony Orchestra

Herbert Blomstedt (conductor)

20080616

Rob begins the Radio 3 day with a selection of music, news and a serendipitous CD search in his rucksack.

Including:

Bach: Prelude and Fugue in B minor, BWV 867

Pierre Hantai (harpsichord)

Mozart: Symphony in G, K221 (Old Lambach)

Berlin Philharmonic

Karl Bohm (conductor)

Rebel: Trio Sonata - La Venus (Tombeau)

Ensemble Rebel

Rossini: Overture (Semiramide)

Philharmonia Orchestra

Carlo Maria Giulini (conductor)

Dvorak: Cypresses

Cleveland String Quartet

Strauss: Dance of the Seven Veils (Salome)

Chicago Symphony Orchestra

Fritz Reiner (conductor)

20080617

Rob presents a selection of music, news and a serendipitous CD search in his TARDIS-like rucksack.

Including:

Pachelbel: Chorale prelude: O Lamm Gottes, unschuldig

Helmut Walcha (organ)

Albinoni: Violin Concerto in F, Op 10 No 7

Giuliano Carmignola (violin)

I solisti Veneti

Claudio Scimone (conductor)

Mozart: Divertimento in E flat, K166

Chamber Orchestra of Europe Winds

Beethoven: Adelaide, Op 46

Jussi Bjoerling (tenor)

Harry Ebert (piano)

Meyerbeer, orch Constant Lambert: Les patineurs

Israel Philharmonic Orchestra

Jean Martinon (conductor)

Liszt: Reminiscences de Don Juan

Shura Cherkassky (piano)

20080618

Rob Cowan begins the Radio 3 day with a selection of music, news and a search in his CD rucksack.

Prokofiev: Romeo and Juliet (excerpts from Act 1)

Los Angeles Philharmonic Orchestra

Erich Leinsdorf (conductor)

JC Bach: Sinfonia No 4 in D, Op 18

Vienna Symphony Orchestra

Paul Sacher (conductor)

Haydn: String Quartet in B flat, H III 83

Weller String Quartet

Strauss: Lully's Minuet, Op 60

Friedrich Gulda (piano)

Willi Boskovsky (violin)

Emanuel Brabec (cello)

Vienna Philharmonic

Lorin Maazel (conductor)

Duparc: Aux etoiles

Toulouse Capital Orchestra

Michel Plasson (conductor)

Brahms: Piano Trio No 3 in C minor

Trieste Trio

20080619

Rob begins the Radio 3 day with music, news and a CD search in hidden pockets of his rucksack.

Including:

Rossini: William Tell Overture

Detroit Symphony Orchestra

Paul Paray (conductor)

Weber: Andante and Hungarian Rondo in C minor, Op 35

Milan Turkovic (bassoon)

Vienna Philharmonic String Quartet

Sammartini: Overture in G minor

Europa Galante

Fabio Biondi (director)

Vaughan Williams: The Lark Ascending

Hugh Bean (violin)

New Philharmonia Orchestra

Adrian Boult (conductor)

Debussy: Suite Bergamasque

Livia Rev (piano)

Sibelius: The Tempest Suite No 2

Iceland Symphony Orchestra

Petri Sakari (conductor)

20080620

Including:

Telemann: Concerto in C for four violins

Musica Antiqua Koln

Reinhard Goebel (director)

Mozart: Symphony No 24 in B flat, K182

Moscow Virtuosi

Vladimir Spivakov (conductor)

Soler: Sonata No 90 in F sharp

Jonathan Woods (harpsichord)

Enesco: Romanian Rhapsody No 1 in A, Op 11

Symphony of the Air

Leopold Stokowski (conductor)

Rameau: Hunting Scene (Hippolyte et Aricie)

Jean Pietri, Thierry Bouts, Thierry Dessallien, Jean-Claude Tessier, Didier Quilliard (hunting horn)

Jean-Francois Paillard Chamber Orchestra

Jean-Francois Paillard (conductor)

Brahms: Variations on a theme of Haydn, Op 56a

Concertgebouw Orchestra, Amsterdam

Edward Van Beinum (conductor)

20080623

Including from 7.00am

Glazunov: Triumphal March, Op 40

USSR Symphony Orchestra

Evgeny Svetlanov (conductor)

Liszt: Petrarch Sonnet No 123

Earl Wild (piano)

Poulenc: Salve Regina

Groupe Vocal de France

John Alldis (conductor)

From 8.30am

Tchaikovsky: Capriccio Italien, Op 45

RCA Victor Symphony Orchestra

Kiril Kondrashin (conductor)

Mendelssohn: Variations Serieuses, Op 54

Alfred Brendel (piano)

Sibelius: Rakastava, Op 14

Academy of St Martin-in-the-Fields

Neville Marriner (conductor)

20080624

Including from 7.00am

Purcell: Fantasia upon one note

Hesperion XX

Schubert: Konzertstuck for violin and orchestra, D345

Gidon Kremer (violin)

Chamber Orchestra of Europe

John Marsh

Conversation Sympony for two orchestras

London Mozart Players

Matthias Bamert (conductor)

From 8.30am

Ravel: Daphnis and Chloe (excerpt)

SWR Sinfonieorchestra Baden Baden and Freiburg

EuropaChorAkademie

Michael Gielden (conductor)

Bach: Partita No 1 in B flat, BWV 825

Maria Tipo (piano)

Stravinsky: Suite No 2 for small orchestra

Dallas Symphony Orchestra

Eduardo Mata (conductor)

20080625

Including from 7.00am

Mozart: Les petit riens (excerpts)

Concerto Koln

Anton Steck (conductor)

Mendelssohn: Four Songs, Op 100

Carmina Chamber Choir

Peter Hanke (conductor)

Boyce: Symphony No 4 in F

Academy of St Martin-in-the-Fields

Neville Marriner (conductor)

From 8.30am

Saint-Saens: Suite for cello and orchestra, Op 16

Steven Isserlis (cello)

NDR Symphony Orchestra

Christoph Eschenbach (conductor)

Smetana: Czech Dances - 2nd series (selection)

Ivan Moravec (piano)

Handel: Terpsichore (ballet music)

English Baroque Soloists

John Eliot Gardiner (conductor)

20080626

From 7.00am

Grieg: Norwegian Dance, Op 35, No 1

Halle Orchestra

John Barbirolli (conductor)

Beethoven: Piano Sonata No 22, Op 54

Sviatoslav Richter (piano)

Christopher Tye: Credo (Missa sine nomine)

Hilliard Ensemble

From 8.30am

Wagner: Overture (Rienzi)

Eastman Wind Ensemble

Frederick Fennell (conductor)

Rachmaninov: The Rock - Fantasy, Op 7

USSR Symphony Orchestra

Evgeny Svetlanov (conductor)

Vivaldi: Concerto X for four violins and cello obligato

La Serenissima

Adrian Chandler (conductor)

20080627

Including from 7.00am

Josquin: De profundis clamavi

Pomerium

Alexander Blachly (conductor)

Glazunov: Characteristic Suite (excerpts)

USSR Symphony Orchestra

Evgeny Svetlanov (conductor)

Johann Anton Logy: Suite in G minor

Goran Sollscher (guitar)

From 8.30am

Verdi: Prelude (Aida)

Giuseppe Verdi Symphony Orchestra of Milan

Riccardo Chailly (conductor)

Mozart: Horn Concerto No 2 in E flat, K417

Jonathan Williams (French horn)

Chamber Orchestra of Europe

Alexander Schneider (conductor)

Bach: Prelude and Fugue No 8 in E flat minor/D sharp minor, BWV 853

Rosalyn Turek (piano)

20080630

Rob Cowan presents includes a song by 15th-century English composer John Bedyngham, plus Shlomo Mintz directing the Israel Chamber Orchestra, and Virgil Thomson's suite Plow that Broke the Plains.

From 7.00am

Bedyngham: Durer ne puis (Rondeau)

The Medieval Ensemble of London

Peter Davies, Timothy Davies (directors)

Beethoven: Sonata No 24 in F sharp, Op 78 (a Therese)

Andras Schiff (piano)

Vivaldi: Concerto in E, Rv 271

Israel Chamber Orchestra

Shlomo Mintz (violin/director)

From 8.30am

Virgil Thomson: Suite (The Plow that Broke the Plains)

Saint Louis Symphony Orchestra

Leonard Slatkin (conductor)

Arthur Sullivan: The sun, whose rays are all ablaze (The Mikado, Act 2 No 2)

Elsie Morison (soprano)

Pro Arte Orchestra

Malcolm Sargent (conductor)

Haydn: Symphony No 46 in B

Polish Chamber Orchestra

Jerzy Maksymiuk (conductor)

20080701

Rob spotlights Lehar's Hungarian Fantasy and Hummel's Trumpet Concerto played by Adolph 'Bud' Herseth, principal trumpet with the Chicago Symphony Orchestra for 53 years.

From 7.00am

Bach: Prelude and Fugue in F sharp minor, BWV 883

Vladimir Ashkenazy (piano)

Piccinini: Intavolatura di Liuto (excerpts)

Joachim Held (lute)

Lehar: Hungarian Fantasy, Op 5

Aaron Rosand (violin)

Orchestra of Radio Luxembourg

Louis de Froment (conductor)

From 8.30am

Nielsen: Bohmisk-dansk folketone

Danish Radio Symphony Orchestra

Herbert Blomstedt (conductor)

Hummel: Trumpet Concerto in E

Adolph Herseth (trumpet)

Chicago Symphony Orchestra

Georg Solti (conductor)

Vaughan Williams: English Folk Songs

London Philharmonic Orchestra

Adrian Boult (conductor)

20080702

Rob presents music including the Josef Suk playing Debussy's Violin Sonata and the Smetana Quartet playing Beethoven's String Quartet in F minor.

Including from 7.00am

Berlioz: Trojan March

Detroit Symphony Orchestra

Paul Paray (conductor)

Rameau: Hippolyte et Aricie - suite (Act 1)

La Petite Bande

Sigiswald Kuijken (director)

Debussy: Sonata in G minor

Josef Suk (violin)

Jan Panenka (piano)

From 8.30am

Tchaikovsky, orch. Taneyev: Andante (Piano Concerto No 3 in E flat, Op 75/79)

Peter Jablonski (piano)

Christopher Warren-Green (violin)

Andrew Shulman (cello)

Philharmonia Orchestra

Charles Dutoit (conductor)

Beethoven: String Quartet No 11 in F minor, Op 95

Smetana Quartet

Brahms: Der Abend and Fragen, Op 64

Marlis Petersen (soprano)

Stella Doufexis (alto)

Werner Gura (tenor)

Konrad Jarnot (bass-baritone)

Christoph Berner (piano)

20080703

The programme features a madrigal from Monteverdi's 8th Book of Madrigals and the Royal Stockholm Philharmonic Orchestra playing Sibelius' Night Rise and Sunrise.

From 7.00am

Haydn: Sonata in D

Alfred Brendel (piano)

Monteverdi: Altri canti d'amor (Ottavo libro de madrigali)

Akademia

Fracoise Lasserre (director)

Beethoven: The Consecration of the House, Op 124

Anima Eterna

Jos van Immerseel (conductor)

From 8.30am

Widor: Nocturne; Serenade (4 Pieces for piano, violin cello)

Adele Armin (violin)

Jack Mendelsohn (cello)

Catherine Wilson (piano)

Vaughan Williams: Lord, Thou hast been our refuge (Psalm 90)

Thomas Allen (baritone)

Corydon Singers and Orchestra

Matthew Best (conductor)

Sibelius: Night Ride and Sunrise

Royal Stockholm Philharmonic Orchestra

Paavo Jarvi (conductor)

20080704

The programme features Telemann's Trumpet and Violin Concerto as well as Susan Gritton, Mark Padmore and Iain Burnside in some French folksong arrangements.

Including from 7.00am

Debussy: Danse bohemienne; Mazurka

Jean-Efflam Bavouzet (piano)

Telemann: Concerto in D for trumpet and violin

Friedemann Immer (trumpet)

Musica Antiqua Koln

Reinhard Goebel (violin/director)

Tchaikovsky: Journey Through the Snow; Waltz of the Snowflakes (The Nutcracker Ballet, Act 1)

Philadelphia Orchestra

Euguene Ormandy (conductor)

From 8.30am

Britten: French Folksong Arrangements (excerpts)

Susan Gritton (soprano)

Mark Padmore (tenor)

Iain Burnside (piano)

Palmgren: Spring Dreams (Pictures from Finland Suite, Op 24)

Helsinki Philharmonic Orchestra

Leif Segerstam (conductor)

Brahms: Sonata No 2 in A, Op 100

Oscar Shumsky (violin)

Leonid Hambro (piano)